Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Лабораторна робота № 6
Тема: |
Визначення ККД електронагрівника
|
Мета: |
практично визначити коефіцієнт корисної дії електронагрівального пристрою
|
Обладнання: |
Нагрівальний елемент, склянка з водою, мензурка, амперметр, вольтметр, секундомір, вимикач, з'єднувальні провідники, терези, важки |
Контрольні запитання
1) Сформулюйте означення електричного струму, сили струму, напруги, електричного опору.
2) Сформулюйте закон Джоуля-Ленца та надайте його математичний запис. Запишіть формули для визначення роботи електричного струму. Що називають потужністю? Запишіть формули для визначення потужності електричного струму.
3) Сформулюйте означення кількості теплоти, питомої теплоємності речовини, температури. Запишіть формули для визначення кількості теплоти, яка поглинається при нагріванні тіла.
4) Що називають коефіцієнтом корисної дії нагрівника. Наведіть формулу для визначення ККД електронагрівника.
Розв'яжіть та запишіть задачі:
1) Який ККД електроплитки, яка працює від мережі постійної напруги 220 В при силі струму 5 А, якщо ця плитка за 20 хв нагріває 1 л води від 20°С до кіпіння?
2) Який ККД електродвигуна, що за 20 с піднімає вантаж масою 150 кг на висоту 12 м? Напруга в електричній мережі 380 В, сила струму в двигуні 4 А.
3) Який ККД електроплитки, яка працює від мережі постійної напруги 220 В при силі струму 10 А, якщо ця плитка за 30 хв нагріває 0,25 л води від 0°С до кіпіння і повністю випаровує її?
Хід роботи
1. Уважно прочитайте інструкцію до виконання роботи та підготуйте в роботі таблицю для запису даних вимірювань та результатів обрахунків.
2. Складіть електричне коло за схемою.
|
3. Налийте в калориметр 100 - 150 г води та виміряйте її температуру.
4. Занурте в калориметр нагрівник. Замкніть електричне коло та з допомогою секундоміра починайте відлічувати час проходження струму через нагрівник.
5. З допомогою амперметра визначте струм, який проходитиме через нагрівник. А за допомогою вольтметра визначайте напругу на кінцях провідника.
6. Нагрійте воду до 25 - 35 0С .
7. За отриманими даними вимірювань обчисліть:
|
8. Оцініть похибки вимірювань.
9. Письмово дайте відповіді на такі питання:
-
Чи змінювалися покази амперметра під час роботи? Якщо так, то чому?
-
Від «чого» перегоряє запобіжник від сили струму чи напруги?
-
Запропонуйте кроки для підвищення точності даного експерименту