Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Тепловий ефект хімічної реакції

    У кожній речовині запасено певну кількість енергії. З цією властивістю речовин ми зустрічаємося за сніданком, обідом чи вечерею, оскільки продукти харчування дозволяють нашому організму використати енергію найрізноманітніших хімічних сполук, які є у їжі. У організмі ця енергія перетворюється на рух, роботу, на підтримку постійної (і досить високої!) температури тіла.

    Одним з найбільш відомих учених, що працювали в області термохімії, є Бертло. Бертло- професор хімії Вищої фармацевтичної школи Парижу (1859г). 

      Енергія хімічних сполук зосереджена головним чином у хімічних зв'язках. Щоб зруйнувати зв'язок між двома атомами, потрібно затратити енергію. Коли хімічний зв'язок утворюється, енергія виділяється.

Будь-яка хімічна реакція залежить від розриву одних хімічних зв'язків й утворення інших.

Коли в результаті хімічної реакції при утворенні нових зв'язків виділяється енергії більше, ніж знадобилося для руйнації "старих" зв'язків у вихідних речовинах, то надлишок енергії вивільняється як тепло. Прикладом можуть бути реакції горіння. Наприклад, природний газ (метан CH4) згоряє в кисні повітря з виділенням великої кількості теплоти . Такі реакції є экзотермічними.

   Якщо реакція екзотермічна (супроводжується виділенням теплоти), то вміст енергії у вихідних речовинах більший, ніж у продуктах реакції, теплота виділяється в навколишнє середовище й енергія реакційної системи зменшується, тоді тепловий ефект ΔH буде негативним.

   За інших випадках на руйнацію зв'язків у вихідних речовинах потрібно енергії більше, що може виділитися при утворенні нових зв'язків. Такі реакції відбуваються лише за підводі енергії ззовні й називаються эндотермічними.

    Для ендотермічних реакцій вміст енергії у вихідних речовинах менший, ніж у добутих продуктах, теплота надходить іззовні у систему, енергія системи збільшується, тепловий ефект ΔH буде позитивний.

 

    Тепловий ефект хімічної реакції - це кількість енергії яка виділяється або поглинається під час перебігу реакції. У міжнародній системі одиниць (CI) основною одиницею енергії затверджено джоуль (Дж).

    Тепловий ефект реакції (ΔH) – це різниця між вмістом енергії у вихідних реагентах і кінцевих продуктах реакції.

Тепловий ефект реакції записують окремо від хімічного рівняння, після крапки з комою:

2Mg + O2 = 2MgO; ΔH = –1205 кДж (екзотермічна);
C + H2O = CO + H2; ΔH = +131,4 кДж (ендотермічна).

Тепловий ефект реакції визначають для речовини кількістю 1 моль, тому в термохімічному рівнянні допускається і дробовий коефіцієнт:

H2 + 0,5O2 → H2O + 285,8 кДж.


Термохімічні рівняння - рівняння хімічних реакцій у яких зазначено тепловий ефект. Значення теплового ефекту відносять до того числа молів вихідних речовин та продуктів реакції, яке відповідає стехіометричним коефіцієнтам.

В термохімічних рівняннях зазначають агрегатний стан речовин:

  • г - газоподібний,
  • р - рідкий,
  • к - кристалічний,
  • т - твердий,
  • інші.

Якщо вони не зазначені, то теплові ефекти вказані для стандартних умов:

  • температура 298,15K (25°C),
  • парціальний тиск газоподібних речовин 101 325 Па (1 атм),
  • концентрація речовин 1 моль/л (для розчинів).

Наприклад для рівняння:

H2(г.) + Cl2(г.) = 2HCl(г.), ΔH0298 = -183,6 кДж.

Тепловий ефект наводиться для 1 моль газоподібного водню, 1 моль газоподібного хлору та 2 моль газоподібного хлороводню за стандартних умов. Реакція екзотермічна, оскільки ΔH < 0.

  Енергію, яка виділяється або поглинається під час хімічної реакції, називають хімічною енергією. Хімічна енергія реакції може перетворюватися на теплову, променеву, механічну або електричну і навпаки. Виділення або поглинання теплоти під час реакції узгоджується з принципом збереження енергії: енергія не виникає з нічого і не зникає безслідно, а лише перетворюється з одного виду в інший. Користуючись термохімічними рівняннями, можна проводити різні обчислення.

 

Завдання 1.

У процесі згоряння 12 г вуглецю виділяється 393 кДж тепла. Запишіть термохімічне рівняння.

C + О2  CО2 + 393 кДж/моль

або

C + О2  CО2; ΔH = -393 кДж.

Завдання 2.

Для взаємодії азоту з киснем необхідно 180,5 кДж тепла. Запишіть термохімічне рівняння.

N2 + О2  2NО -180,5 кДж/моль

або

N2 + О2  2NО; ΔH = +180,5 кДж.

Завдання 3.

Обчисліть, яка кількість тепла виділиться внаслідок спалювання 1 м3 метану, якщо термохімічне рівняння горіння метану:

Відповідь: 39 776 кДж.

Завдання 4.

Обчисліть, яка маса цинку окислилася, якщо в результаті реакції поглинулося 174,5 кДж/моль тепла. Термохімічне рівняння:

image100

Відповідь: 320 г цинку.

Використані матеріали:

https://www.youtube.com/watch?v=eFl5bsnwj-g

https://www.youtube.com/watch?v=Gg2Dt8gwRng


В системі: гості - (1); користувачі - (0)