Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Дисперсія світла

Залежність показника заломлення світла від кольору називається дисперсією світла. В другій половині ХVII ст. І.Ньютон провів класичний дослід по розкладанню світла в спектр. В ставні вінка він проробив невеличкий отвір і, отримавши вузький пучок білого світла, направив його на скляну трикутну призму. В результаті цього на стіні навпроти вікна утворилось зображення щілини з яскравим райдужним чергуванням кольорів - дисперсійний спектр.

Найменше при проходженні через призму заломлюється червоний колір, а найбільше - фіолетовий, отже, найменший показник заломлення має червоне світло, а найбільший - фіолетовий (див.табл.)

 

Залежність показника заломлення від довжини хвилі для різних речовин

Довжина хвилі l в А (колір)

Показник заломлення для речовин

скло, важкий флінт

скло, легкий крон

вода

6563  (червоний)

1, 6444

1,5145

1,3311

5893 (жовтий)

1,6499

1,5170

1,3330

4861 (синьо-зелений)

1,6657

1,5230

1,3371

4047 (фіолетовий)

1,6852

1,5318

1,3428

Оскільки ми знаємо, що швидкість світла обернено пропорційна показнику заломлення середовища (  ), то червоне світло має найбільшу швидкість зі всіх веселкових кольорів, а фіолетове - відповідно найменшу для даного конкретного середовища.

Розкладання світла в спектр за допомогою великих монокристалів, шестикутних призм, виготовлених самою природою було відомо вже в І ст.н.е. Досліди з трикутною призмою проводились і до Ньютона. Але він перший правильно пояснив ці досліди. Він говорив, що біле світло має складну природу і його можна отримати додаванням семи веселкових кольорів. Знаючи складну природу білого світла, можна пояснити різномаїття барв, що оточують нас. Якщо тіло при освітленні рівномірно відбиває світло всіх кольорів, то воно здається нам білим, а якщо погано відбиває всі кольори, поглинаючи практично все - чорним. Колір непрозорого тіла визначається тим кольором, яке воно добре відбиває, поглинаючи решту кольорів; наприклад, зелене тіло відбиває зелену складову білого світла, а  решту поглинає; колір прозорих тіл визначається світлом, що це тіло пропускає , а все решту поглинає (наприклад, кольорове скло у вітринах). Цікавим виявляється змішування світлових пучків і фарб. Результат цього змішування виявляється різним (див. мал.).

  

 Змішування світлових пучків

 Змішування фарб

Це необхідно враховувати при розв'язуванні задач.

 

Червоний, синій і зелений називаються основними кольорами в спектрі. Змішуванням їх в різних пропорціях можна отримати все різномаїття відтінків.


В системі: гості - (1); користувачі - (0)