Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


 

 ЕЛЕКТРИЗАЦІЯ ТА ЇЇ ВИДИ

 

   Ще в стародавній Греції філософ Фалес з Мілети помітив, що потертий об вовняну тканину янтар (бурштин) здатен притягувати до себе дрібні і легкі предмети (пилинки, ворсинки, дрібні шматочки паперу тощо). Пізніше таку властивість виявили і у інших речовинах. Було встановлено, що, наприклад, потертий об хутро ебоніт взаємодіє з іншими легкими предметами, тобто діє на них з певними силами.

   Ці сили назвали електричними (електрон з грецького - янтар). Явище, коли тіла набувають властивостей діяти на предмети з електричними силами, назвали електризацією. Міру таких електричних властивостей тіл називають електричним зарядом. 

 ВИДИ ЕЛЕКТРИЗАЦІЇ

   Розглянемо основні види електризації, тобто якими способами можна сприяти виникненню на поверхні тіла електричного заряду.

  1. Електризація тертям - це виникнення електричного заряду на поверхні тіла внаслідок взаємного тертя поверхонь двох тіл. Наприклад, при натиранні скляної палички шовком на паличці з’являється позитивний електричний заряд.

  2. Електризація ударом - це виникнення електричного заряду на поверхні тіла внаслідок удару по цій поверхні. Величина цього заряду залежить в основному від роду речовин, які зазнають удару. Наприклад, внаслідок удару молотком по свинцевій пластині, на пластині і молотку виникає електричний заряд.

  3. Електризація полем – це виникнення заряду на поверхні тіла при внесення його в електричне поле, джерелом якого є інше заряджене тіло. Наприклад, якщо піднести натерту хутром ебонітову паличку до легкої незарядженої гільзи, то гільза почне притягуватись до палички. Це означає, що на поверхні гільзи виник заряд, який протилежний за знаком заряду ебонітової палички. Цей заряд на гільзі виник внаслідок внесення її у електричне поле ебонітової палички.

  4. Електризація дотиком - це передача електричного заряду від одного зарядженого тіла до іншого при безпосередньому контакті. Наприклад, якщо доторкнутись зарядженим тілом до стержня електроскопа, то лиски електроскопа почнуть відхилятись від вертикального положення. Це означає, що частина електричного заряду при дотикові перейшла від зарядженого тіла на стержень електроскопа.

  5. Фотоелектризація – це виникнення на поверхні тіла електричного заряду (найчастіше позитивного) внаслідок його опромінення світлом. Наприклад, якщо опромінювати негативно заряджену металеву кулю, яка прикріплена на стержні електроскопа, ультрафіолетовим світлом, то її заряд почне дуже швидко зменшуватись, про що свідчитиме зменшення показів електроскопа. І навпаки, якщо нейтральну металеву кулю опромінювати ультрафіолетом, то вона почне заряджатись позитивно. Отже, опромінення провідника світлом певної частоти зменшує негативний заряд (якщо тіло заряджене негативно) і збільшує позитивний (якщо тіло заряджене позитивно).

   Звичайно можуть існувати і змішані способи електризації тіл. Однак результатом завжди є зміна заряду тіла, яке зазнає впливу. Звідси можна дати ще й таке тлумачення електризації:

Електризація  – це явище виникнення на поверхні провідника електричного заряду.

 

 

 


В системі: гості - (1); користувачі - (0)