Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
ФІЗИЧНИЙ ЗМІСТ ЯВИЩА ЕЛЕКТРИЗАЦІЇ |
Розглянемо детальніше процеси, які відбуваються під час електризації.
Дослід 1.
Поспостерігаємо за одним з видів електризації – електризація полем, тобто виникнення на поверхні провідника (у вигляді сфери, пустотілого циліндра та ін.) електричного заряду того ж знаку і величини, що й у зарядженого тіла, яке внесене всередину цього провідника.
Закріпимо на верхній частині стержня електроскопа пустотілий стакан, виготовлений із провідника. Всередину цього стакану внесемо заряджене тіло (наприклад, ебонітову паличку, натерту хутром). Зафіксуємо кут відхилення листків електроскопа. Виймемо ебонітову паличку зі стакану і розрідимо його. Після цього доторкнемось зарядженим тілом до стакана електроскопа, алеf із зовнішньої сторони. В результаті можна побачити, що відхилення листків електроскопа буде таким самим. Пояснення цього явища ми дамо пізніше, при вивченні властивостей електричного поля.
? – Під час електризації заряджається лише одне тіло чи обидва?
Дослід 2
На ізолюючих ручках закріпимо дві пластини: ебонітову та дерев’яну, що покрита тканиною. На стержні електроскопа закріпимо металевий стакан, у який будемо вносити закріплені на стержнях пластини. Якщо внести заряджене тіло всередину стакана, не дотикаючись його стінок, то на стінках стакану виникне електричний заряд, який точно рівний заряду, який внесено всередину стакана. Помістимо кожну з пластинок в стакан. Електроскоп не покаже жодного відхилення листків, це доводить те, що обидві пластинки на початку досліду не заряджені. Потім потремо пластинки одна об одну, наелектризувавши їх. Після цього будемо по черзі вносити ці пластинки в стакан.
При внесенні ебонітової пластинки відхилення листків електроскопа свідчитиме про наявність на ебоніті електричного заряду. Якщо після цього вийняти ебонітову пластинку і внести пластинку з тканиною, то відхилення листків електроскопа знов зменшиться до нуля.
Звідси можна зробити висновок, що на обох пластинках внаслідок електризації тертям виникає однаковий за величиною, але різний за знаком електричний заряд.
? – Звідки береться цей заряд? Можливо він виникає при терті?
Дослід 3
? – Що буде відбуватися з показами електроскопа, якщо одночасно внести в стакан заряджену ебонітову пластинку та пластинку з тканини, що попередньо були потертими одна об одну?
Внесемо обидві палички, попередньо потерті одна об одну, всередину стакана електроскопа, не торкаючись стінок стакана. Електроскоп не буде показувати ніякого відхилення листків (рис 1.).
Рис 1
Якщо вилучити одну з пластинок, залишивши іншу всередині стакана, електроскоп покаже значне відхилення листків, яке вказуватиме, що кожна з пластинок все ще має значний електричний заряд.
Атом, у якого кількість електронів на орбіталях менша за кількість протонів в ядрі, називається позитивним іоном.
Атом, у якого кількість електронів більша за кількість протонів в ядрі, називається негативним іоном.