Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Джерело: https://www.ukrinform.ua
У 190 країнах 23 квітня відзначається Всесвітній день книги і авторського права, проголошений на 28 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1995 році на честь трьох геніїв світової літератури Вільяма Шекспіра (1564-1616), Мігеля де Сервантеса (1547-1616) та Інки Гарсіласо де ла Веги (1539-1616).
23 квітня народились також відомі письменники: француз Моріс Дрюон, ісландець Гальдоур Лакснесс, росіянин Володимир Набоков; з українських – Григорій Тютюнник, Василь Земляк, Олександр Гаврилюк, Василь Кухта, Андрій Курков. Ідея проведення свята виникла в Каталонії, де 23 квітня, в День святого Жорді, чоловіки традиційно дарують дамам троянди, а жінки у відповідь дарують їм книги; троянда є подарунком до кожної проданої книги.
В Іспанії в місті Алкала де Енарес, на батьківщині автора «Дон Кіхота», цього дня відбувається церемонія вручення Премії Сервантеса, яку вважають найпочеснішою для літераторів, котрі пишуть іспанською мовою («Нобелівська премія для іспаномовних авторів»).
Існує ще одна традиція у сьогоднішнього свята - щорічно, починаючи з 2001 року, в цей день називається місто, якому присвоєно звання Світової столиці книги (присуджується на 1 рік). У відбірковий комітет входять представники ЮНЕСКО та трьох міжнародних професійних видавничих організацій: Міжнародного союзу видавців, Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ і Міжнародної федерації книготорговців. Цього року Світовою столицею книги названо місто Шарджа в Об'єднаних Арабських Еміратах.
А тепер про АВТОРСЬКЕ ПРАВО:
Чинна редакція закону «Про авторське право і суміжні права» була прийнята ще 2001 року. Насамперед положення цього акта досі не узгоджені з відповідними нормами Цивільного кодексу, що набув чинності в 2004-му. Як наслідок, виникають численні колізії, зокрема щодо захисту авторського права та суміжних прав у судах.
Тож у Верховній Раді у березні 2019 року зареєстрована нова редакція закону «Про авторське право і суміжні права» (№10143). Вона розроблена на виконання стст.157—192 гл.9 «Інтелектуальна власність» розд.IV угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Основною новацією можна назвати посилення відповідальності за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності, а також вдосконалення норм щодо захисту авторського права та суміжних прав у судах.
Автори проекту переконані, що чинні санкції за порушення авторського права і суміжних прав не виконують запобіжної та каральної функцій. Тому пропонується у ст.176 Кримінального кодексу прописати інші суми штрафів, установивши їх у діапазоні від 300 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 17000 грн.), і передбачити виправні роботи на строк до 2-х років чи позбавлення волі на той самий строк.
Суттєво посилити відповідальність за плагіат і контрафакт. Так, незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності «подорожчає» до 300 неоподатковуваних мінімумів (5100 грн.). Причому з конфіскацією обладнання й матеріальних носіїв, які використовувалися для вчинення таких дій. Тобто оштрафують не тільки того, хто виклав у Інтернет піратську копію фільму чи кліпу, а й конфіскують у всіх споживачів, хто її скачав, той пристрій, на якому вона могла переглядалася (мобільний, плеєр, телевізор чи комп’ютер).
Для реалізаторів немаркованих примірників аудіо-, відеопродукції чи комп’ютерних програм максимальні штрафи збільшать у 15 разів — до 51000 грн. Щоправда, такі санкції передбачені за повторне правопорушення протягом року.