Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


БАНКІВСЬКІ ДЕПОЗИТИ

Депози́т (вклад) — грошові кошти в готівковій чи безготівковій формі в валюті України чи в іноземній, банківських металах, які банк прийняв від вкладника або які надійшли для вкладника на договірних засадах на визначений термін зберігання чи без зазначення терміну (під відсоток або дохід в іншій формі) і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.(https://uk.wikipedia.org/)

Основна мета депозиту – це заощадження коштів. Особливістю депозиту є те, що кошти вкладають на певний період часу і, як правило, їх не можна забрати раніше. Здійснюючи заощадження, важливо не лише зберегти наявні кошти, а й не допустити їхнього знецінення. Проценти, які виплачуються на депозит, допомагають, як мінімум, зберегти вартість ваших заощаджень, а як максимум – навіть примножити. На відміну від зберігання готівки вдома, можна не боятися, що депозит у банку вкрадуть. Якщо з українським банком, якому ви довірили депозит, щось сталося, товам компенсують втрати в межах гарантованої суми (детальніше про гарантування банківських вкладів ітиметься нижче). Порівняно з інвестиціями в цінні папери, депозит є менш ризикованим і більше підходить людям, які хочуть насамперед зберегти заощадження, а не примножити їх, ризикуючи при цьому втратити. В залежності від умов залучення розрізняють:

  • Накопичувальні. Це депозити з можливістю поповнення, проте без можливості часткового зняття вкладу.
  • Ощадні. Це банківські вклади без можливості поповнення і часткового зняття.
  • Універсальні. Це депозити з можливістю поповнення і часткового зняття вкладу[


 
РОЗДІЛВиди депозитів, доступні споживачам в Україні, можна класифікувати таким чином.

  1. Депозити в банку та кредитній спілці. На сьогодні в Україні свої заощадження можна довірити банку (банківський
    депозит) або кредитній спілці (депозит у кредитній спілці).

 Станом на 1 січня 2019 року кредитні спілки є єдиними фінансовими установами (крім банків), які мають право залучати депозити від населення. Нагадаємо: щоб скористатися послугами кредитної спілки, потрібно стати її членом.
Депозити в кредитних спілках зазвичай можна розмістити лише в гривні, а
банк може запропонувати більше видів депозитів. Водночас процентні ставки за
депозитами в кредитних спілках можуть бути вищими, ніж у банках

Кредитні спілки дають іноді – 60% та більше   річних у гривні і майже до 20% – у валюті.

В країні багато кредитних спілок, які роками працюють чесно й надійно.

 І високу прибутковість інвестицій співробітники таких установ пояснюють начебто цілком логічно: гроші використовують для надання так званих “швидких кредитів” зі стандартною комісією 1,5-2% на день.

Таким чином, за місяць “набігає” до 60%,   із яких, в принципі, не шкода віддати фізичним особам-інвесторам


2. Гривневі, валютні та металеві депозити. На депозит можна покласти не лише гривні, а й гроші в іноземній валюті (здебільшого в доларах США та євро) чи банківські метали (золото чи срібло). Тому депозити поділяють на гривневі, валютні та депозити в банківських металах (металеві). Гривневі депозити є одними з найпопулярніших, оскільки банки пропонують для них високі процентні ставки. Проте, якщо курс гривні до долара США чи євро
суттєво знизиться, такі втрати проценти можуть і не покрити. Так само вартість депозиту може суттєво знизитися в результаті інфляції. Тому гривневі депозити краще відкривати на коротший термін.
Процентні ставки на валютні депозити суттєво нижчі. Це тому, що іноземні
валюти, у яких українські банки пропонують робити вклади, а саме долар США та євро, вважаються стабільнішими, і їхній курс зазвичай не схильний до різких коливань.

Станом на січень 2019 року металеві депозити не дуже популярні в Україні, хоча окремі банки їх пропонують. Зверніть увагу: якщо банк збанкрутує, такі депозити, на відміну від гривневих і валютних, не відшкодовуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

РОЗДІЛУ деяких строкових депозитних договорах указується,
що якщо вкладник не прийде по депозит в дату закінчення його строку, то такий депозит автоматично продовжує свою дію ще на один строк (так званий депозит із автоматичною пролонгацією)

Розмір процентної ставки встановлює фінансова установа, і вона не
має права його змінювати без згоди клієнта.

 Проте розмір процентної ставки таки може змінитися, наприклад, якщо в договорі передбачено автоматичнупролонгацію і якщо клієнт не звернувся до банку чи кредитної спілки в дату закінчення строку депозиту, аби забрати свій вклад.

 Так само фінансова установа зазвичай перераховує проценти за нижчою процентною ставкою в разі дострокового розірвання договору (якщо це дозволено).

Банківські відсотки за депозитами 6 міс. (03.2020)

Які ж документи необхідні для оформлення депозиту?

  1.  3Паспорт, або документ, який його замінює
  2. Довідка про присвоєння ідентифікаційного коду платника податків

 

 

У деяких країнах процентні ставки за депозитами менші ніж 1% або їх взагалі немає (0%), наприклад у Швейцарії. Така політика має на меті заохочення споживання, а також заохочення вкладання грошей в цінні папери й інші активи.

 

Щоб розрахувати процентний дохід за депозитом, нам потрібно знати:
1) початкову суму вкладу та подальші вклади, якщо це депозит із можливістю
поповнення;
2) строк депозиту;
3) розмір процентної ставки;
4) метод нарахування процентів (метод простих процентів чи метод складних
процентів);
5) частоту нарахування та виплати процентів (щоденно, щомісячно, щоквартально чи щорічно). Може бути таке, що частота нарахування не збігається з частотою виплати, наприклад, якщо проценти на однорічний депозит нараховуються щомісячно, але сам депозит разом із нарахованими процентами повертається наприкінці року.
У попередній темі ви вже ознайомилися з тим, як розрахувати зміну вартості
грошей у часі, зокрема, ми детально зупинилися на методі простих і складних
процентів. Зараз же розгляньмо застосування методу складних процентів у випадку, якщо частота нарахування процентів більш ніж раз на рік. У цьому разі формула капіталізації процентів за депозитом може бути представлена у такому вигляді:

 

Щоб визначити процентний дохід, необхідно від майбутньої вартості депозиту відняти суму вкладу.

 

Перед розміщенням депозиту потрібно уважно прочитати договір із банком чи кредитною спілкою та просити роз’яснення в консультантів фінансової установи щодо того, якою буде сума процентів за депозитом. Часто фінансові установи або інформаційні портали на своїх веб-сайтах пропонують онлайн-калькулятор для розрахунку процентів.

 

 

Повернення банківського депозиту гарантується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Фонд гарантування виплачує відшкодування за депозитними вкладами та поточними рахунками фізичних осіб і фізичних осіб-підприємців. До речі, Ощадбанк не є учасником Фонду (станом на січень 2019 року), тому що, згідно з законодавством, вклади в ньому повністю гарантуються державою без обмеження суми. Фонд гарантування виплачує відшкодування лише за грошовими вкладами, тобто за гривневими та валютними депозитами/поточними рахунками. Станом на 1 січня 2019 року максимальна сума відшкодування – 200 000 грн щодо однієї особи в одному банку незалежно від кількості вкладів чи рахунків. Це означає, що коли у вас:
• в одному банку є депозит на суму 100 000 грн і на поточному рахунку є
50 000 грн, то вам повернуть усю суму (та нараховані проценти, якщо є);
• два депозитні рахунки в одному банку, на яких є по 150 000 грн, то вам
повернуть максимальну суму відшкодування – 200 000 грн;
• два депозитні рахунки в двох банках, на яких є по 150 000 грн, і обидва банки
збанкрутували, то вам повернуть по 150 000 грн за кожним депозитом, а
також нараховані проценти на суми цих вкладів у межах максимальної суми
відшкодування.

Є низка випадків, коли Фонд гарантування не виплачує відшкодування.
Наприклад, не відшкодовують:

• депозити юридичних осіб;

• металеві депозити;

• депозити, що були залучені на особливих умовах, тобто на умовах, які не
пропонуються всім потенційним вкладникам (наприклад, для конкретного
вкладника банк встановив невиправдано високу процентну ставку).

 

Чим привабливі депозити в іноземній валюті?

В Україні банкам дозволено відкривати депозити для фізичних осіб в іноземних валютах. Найбільш поширеними валютами для вкладення коштів на сьогодні є долар США та євро. В Україні банкам дозволено відкривати депозити для фізичних осіб в іноземних валютах.

Найбільш поширеними валютами для вкладення коштів на сьогодні є долар США та євро.

Обираючи валюту для відкриття депозиту, слід ураховувати зміну валютних курсів. Якщо курс однієї валюти до іншої впродовж терміну депозиту суттєво зміниться, то величина процентної ставки може не покрити збитків вкладника.

 

Порівняння доходності депозитів

 

Першого жовтня 2000 року ви вирішили вкласти в банк на депозит 5 000 гривень строком на шість місяців. Процентна ставка за депозитом у національній валюті на той момент становила 14% річних. Процентні ставки за депозитами в євро і доларах США – 6% та 8% відповідно; валютні курси на момент відкриття депозиту становили 8,19 грн за 1 долар США і 11,09 за євро; на момент закриття депозиту - 9,97 грн за 1 долар США і 13,65 за євро Спробуємо визначити, в якій валюті найбільш вигідно було б відкрити депозит.

 

Таким чином, навіть не зважаючи на суттєве зростання курсу долара США та євро, депозит у гривні принесе найвищий дохід, оскільки процентна ставка за ним компенсує негативні зміни валютного курсу.

 

Доходи від депозитів прирівнюються до всіх інших доходів, тому також оподатковуються. Ставка ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) становить 18% плюс 1,5% військового збору. Загалом податок на депозити фізичних осіб становить 19,5%. Податок на прибуток розраховується з реально виплачених відсотків.

При відкритті мультивалютного депозиту вкладник відкриває не один, а кілька рахунків (по одному в кожній валюті) і розподіляє кошти на них у певній пропорції.

За кожною валютою банк установлює окрему процентну ставку.

Якщо курс однієї з валют знижується, то вкладник може доручити банку перевести кошти з рахунку цієї валюти на інший рахунок вкладу.

Переваги

  • Уникнення валютних ризиків;
  • Можливість змінювати співвідношення валют без відвідування банку (інтернет-банкінг, банкомат тощо).

Недоліки

  • в окремих банках перевести свої гроші з однієї валюти в іншу можна, лише повністю закривши один із рахунків, в інших – на кожному з рахунків необхідно залишати певну незнижувану суму;
  • може бути обмежена максимальна кількість конвертацій;
  • банк може вимагати надто високу комісію за конвертацію коштів з однієї валюти вкладу в іншу, а також здійснювати її за невигідним валютним курсом.
  •  

    Одним із найбезпечніших варіантів вкладення коштів у сучасних умовах є відкриття депозитного рахунку, номінованого в дорогоцінних металах (золото, срібло, платина і паладій). «Металеві» депозити у звязку з постійним зростанням цін на дорогоцінні метали не тільки зберігають гроші від інфляції, а й приносять дохід.

    Відкриття металевого депозиту передбачає купівлю в банку певної кількості грамів дорогоцінного металу, причому реально банк не надає клієнтові злитків, а угоду оформляють лише на папері.

    У депозитному договорі мають бути зафіксовані умови проведення операцій із дорогоцінними металами.

    Найбільш затребуваним банківським металом в Україні є золото. З ним проводиться 6070% усіх операцій, 2530% операцій проводяться зі сріблом.

    Недоліки депозиту в цінних металах

  • у разі виникнення проблем у банку, де відкрито депозит, власники металевих депозитів не можуть отримати відшкодування від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. До сьогодні це питання в Україні законодавчо не врегульоване;
  • при відкритті металевого депозиту вкладник несе певні непрямі витрати, пов’язані з купівлею-продажем дорогоцінного металу. Інколи ці витрати можуть суттєво зменшити дохід від депозиту;
  • у багатьох банків умови зворотного викупу злитків невигідні. Більше того, якщо вкладник купує злиток не в тому банку, де відкриває депозит, то ставка за депозитом, як правило, буде нижчою. А деякі банки взагалі відмовляються приймати злитки, куплені в інших банках. Це пов’язано з додатковими витратами на експертизу таких злитків;
  • значна відмінність ціни на дорогоцінні метали в Україні від цін на світовому ринку в тому, що ціна золота в українських банках є суттєво вищою. Тому сенс купувати золото і тримати його на депозиті є лише в разі, коли депозит вкладається на три і більше років. Короткострокові вкладення часто виявляються збитковими.
  •  
  • Джерела:Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?: навчальний посібник / авт.
    кол.; – К., 2019. – 272 с.

Запитання для перевірки знань

  • В яких іноземних валютах найчастіше відкривають депозити українці?
  • Що таке мультивалютний депозит, які його переваги і недоліки?
  • Які види металевих депозитів пропонують українські банки?
  • Які недоліки металевих депозитів?

 

ТЕСТ

За матеріалами презентації (Олександр Майборода Банківські депозити https://www.slideshare.net/oleksandrmajboroda/112012-15775310)

1. Поточний депозит використовується для:

 

вкладення грошей на певний строк з метою отримання доходу
повільного нагромадження заощаджень населення
вкладення грошей з метою здійснення розрахунків
вкладення грошей на строк до 1 року

2. Розмір процентних ставок за банківськими депозитами визначає:

комерційний банк
Національний банк України
Асоціація українських банків
комерційний банк за погодженням із Національним банком України

3. Відповідно до призначення депозити можна поділити на:

іменні, анонімні, кодовані
поточні, строкові, ощадні
у національній валюті, в іноземній валюті
оподатковувані, неоподатковувані

4. У якому випадку процентна ставка за депозитом буде найвищою:

вкладення грошей на поточний депозит
вкладення грошей на депозит строком на 1 місяць
вкладення грошей строком на 3 місяці
вкладення грошей строком на 6 місяців

5. Система страхування депозитів в Україні представлена:

Українською корпорацією страхування депозитів
Фондом страхування депозитів УкраїниФондом гарантування вкладів фізичних осіб
Фондом гарантування вкладів фізичних осіб
в Україні не існує такої систем

В системі: гості - (1); користувачі - gerasumchykoa