Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Сила пружності. Рівнодійна сил

Сила пружності - це сила, що виникає в зразку при його   деформації і направлена протилежно деформації.     Деформація - це зміна форми або об'єму тіла.

 

 

Закон Гука: сила пружності прямо пропорційна величині деформації.

,

де  - деформація або коефіцієнт пружності,

       - жорсткість.

З малюнку видно, якщо напрямок деформації співпадає з напрямком вісі х, то напрямок сили пружності протилежний їй, і навпаки, тому в законі Гука з'являється знак «-».

 

 

 

 

Жорсткість - це фізична величина, що чисельно дорівнює силі пружності, що виникла би в зразку при його деформації на 1 м:

.

! Звісно, це зовсім не означає, що його дійсно можна розтягнути на 1 м !

 

Жорсткість пружини тим більше, чим вона має більшу площу поперечного перерізу і чим вона коротша, а також залежно від роду матеріалу (згадайте, що ми зустрічались з цією величиною при вивченні пружинного маятника).

На тому, що сила пружності пропорційна деформації заснована дія динамометра.

Ви знаєте, що в недеформованому тілі молекули розташовуються на відстанях, де сили притягування і сили відштовхування зрівноважені. Якщо тіло стискати, то починають переважати сили відштовхування, а якщо розтягувати, то сили притягання. Але сили взаємодії між молекулами мають електромагнітну природу, оскільки в склад атомів входять електрично заряджені частинки, а рухомі заряджені частинки оточені магнітним полем.

Отже, сили пружності - електромагнітні.

Рівнодійна сил - це сила, яка чинить на тіло дію як декілька одночасно приложених до тіла сил.

Вона знаходиться як векторна сума сил, що діють на тіло.

 

Якщо тіло знаходиться в спокої, то рівнодійна всіх сил, приложених до нього, дорівнює нулеві. Якщо тіло рухається прямолінійно і рівномірно, то векторна сума сил, що діють на нього вздовж цього напрямку руху, дорівнює нулю.

 


В системі: гості - (1); користувачі - gerasumchykoa