Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Матеріал розроблений Богуто Тетяною Михайлівною, вчителем образотворчого мистецтва СЗОШ №18 м. Вінниці

Зображення на площині. Відтворення стильових закономірностей первісного мистецтва в анімалістичній композиції за мотивами наскельного живопису «Бізони», «Мамонти» тощо

 

Доброго дня, діти! Сьогодні я познайомлю вас з анімалістичним жанром образотворчого мистецтва, малюнками первісної людини, ми навчимося малювати анімалістичну композицію за мотивами наскельного живопису.

 

Давайте згадаємо історію.

Життя наших далеких пращурів в усьому залежало від природи та було сповнене небезпеки. Люди мешкали у печерах, в ущелинах скель, бо ще не мали постійних домівок. Поруч із ними жили дикі тварини : могутні бізони, носороги, дикі коні, ведмеді. Стада тварин переходили з місця на місце, а слідом за ними йшла людина - адже дикі тварини були її їжею, а шкіри слугували їй одягом.

Життя, сповнене небезпеки, протиборства з диким звіром, потребувало мужності, сили і змушувало наших далеких пращурів бути спостережливими. Свої уявлення про світ вони намагались якось відтворити.

На вологих стінах глиняних печер  люди залишали відбитки своїх рук. Іноді їхні контури обводили темною фарбою. Зображення руки зустрічається особливо часто. Первісні люди надавали руці особливого значення, адже руками вони долали дикого звіря, добували їжу та готували, а за допомогою жестів розмовляли.

Що малювали первісні люди?

Головним заняттям давніх людей було полювання, а тому на стінах скель та у печерах вони найчастіше зображували тварин. Первісні художники  малювали табуни диких коней та ланей, могутні голови оленів із гіллястими рогами, величезних бізонів у всій їхній красі та силі.

Можна сказати, що мистецтво зародилося у стародавніх малюнках.

Розгляньте зображення бика з горбом та шерстю, що здибилась. Його  створив мисливець з особливо пильним поглядом, той, хто добре знав будову тіла та звички тварини. Як твердо стоїть цей звір на своїх коротких та міцних ногах, як незалежно та гордо він виглядає!

 

Малюнки первісних людей зустрічаються всюди, але найбільше їх знайдено в Африці, у пустелі Сахара. На зображеннях, що вибиті у скелях та намальовані фарбами, ми бачимо слонів,бегемотів, жирафів та страусів, а поруч із ними фігури мисливців. Ці малюнки зробили мисливці та скотарі. Вони жили у ті далекі часи, коли пустеля Сахара мала вологий клімат, там росли трави, дерева та водились різноманітні тварини.

 Це цікаво!

У 1875 р. іспанський археолог Савтуола займався розкопками у печері неподалік від міста Альтаміра. У ній  на стінах та стелі він виявив малюнки, що були зроблені, здавалось б, дитячою рукою. Але ці малюнки належать первісній людині, а їхній вік складає близько 140 сторіч. Відкриттю археолога не повірили. Але незабаром схожі розписи були знайдені в інших місцях Іспанії, а також у Північній і Південній Америці.

У 1940 р. у Франції четверо хлопчиків, граючись, потрапили до ями під корінням дерева, що впало після буревію. Стіни ями були вкриті малюнками, схожими на дитячі. Пізніше встановили, що ці зображення були створені у ХV тис. до н. е. Щоб зберегти   ці дуже рідкісні малюнки, у печері Ласко (так її назвали) улаштували музей первісного мистецтва.

Подивись на малюнки своїх ровесників. Проаналізуй їх.

  

 

Спробуй висловити свої враження та почуття від малюнків первісної людини та твоїх ровесників.

Краще виконати композицію фломастерами, крейдою, ручками. До речі, згадай, що художників, які малюють тварин та птахів, називають анімалістами, а жанр образотворчого мистецтва - анімалістичним.

 

Послідовність виконання:

  • 1. Почни з композиції, тобто з гарного розміщення вашого задуму на аркуші паперу.
  • 2. Легенько торкаючись паперу простим олівцем, познач контури всіх елементів композиції.
  • 3. Центральне зображення повинне добре виділятися на малюнку. Для цього використовуй такі засоби та прийоми: певний розмір, а за потреби - контур та контраст.

Бажаю вам творчих успіхів! Я гадаю, що після цього уроку ти будеш захоплюватись величними творами давнини, відчуєш гордість за творчі злети людства.

 


В системі: гості - (1); користувачі - (0)