Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Довгань Ганна Денисівна, СЗШ №12 м. Вінниці

Урок № 12

Зображення на площині. Світлотінь Вправи з відтворення впливу оточуючого кольорового середовища на предмет білого кольору (куля) в трьох варіантах колірного середовища (жовто-синього, жовто-червоного, синьо-червоного). Етюди з натури

Перед тим як відтворювати колірні переходи під час зображення об'ємних предметів, пригадай, як правильно будувати геометричні тіла, які лежать в основі форми різних предметів.

Залежно від форми предмети умовно поділяють на пласкі, що ма­ють тільки довжину та ширину, і об'ємні, які, окрім довжини та ширини, мають ще й третій вимір — товщину чи висоту — і які називають ще тривимірними. Ти вже знаєш, що форма багатьох предметів нагадує форму пласких геометричних фігур або об'ємних геометричних тіл. Так, форма аркуша паперу подібна до прямокутника, чашки — до циліндра, кавуна — до кулі, телевізора — до паралелепіпеда.

Предмети, що мають грані, називають гранованими геометричними тілами. Це — призми всіх видів, пі­раміди повні та зрізані.

Предмети, що мають кулясту чи круглу форму, називають тілами обертання. Це куля, циліндр, конус повний і зрізаний. Форму деяких предметів, яка, на перший погляд, здається складною, можна розкласти на прості геометричні форми. Такий прийом полегшує зображення предметів.

        Ми по-різному сприймаємо об'єм предмета залежно від освітлення. Переднє освітлення (1) ледь помітно виявляє об'єм; бокове (2) — різко підсилює опуклість об'ємних мас; заднє (3) — надає предме­там пласких силуетних обрисів.

        Колір кожного предмета може змінюватися під впливом джерела світла і колірного середовища. Якщо колір поверхні предмета набуває кольорових відтінків інших, розташованих поруч предметів, тла або площини, на якій він розміщується, то такий колір називають зумовленим кольором (4, 5).

Пласке зображення, створене за допомогою ліній, можна перетворити на зображення, що передає об'єм предметів за допомогою світлотіні.

 

Треба запам'ятати, що освітлену частину предметів називають світлом, а неосвітлену — тінню. Розрізняють тіні власні (тіні, що лежать на самих предметах у місцях, куди не потрапляють промені світла) і падаючі (тіні, що «падають» від предметів на інші предмети чи поверхні). Світліші місця у власних тінях називають рефлексами. Вони з'являються в результаті відбивання світла від сусідніх предметів. Плавний пе­рехід від світла до тіні називають напівтінню.

На  освітленій частині блискучих предметів  можна  помітити полиски (відблиски) — світлові «зайчики», які з'являються, коли світло відбивається від гладкої поверхні предмета.

У графічній роботі світлотінь передають різними способами, зокрема штрихуванням, крапкуванням, тушуванням.

Неоднакова щільність нанесення штрихів, крапок створює тон різного ступеня світлості. Градація тонів від найсвітлішого (білого) до найтемнішого (чорного) називається тональною шкалою. Використання тональної шкали надає можливість виявити об'єм і форму зображуваного предмета.

         Роздивіться, як:

а) падає світло на зображені геометричні тіла: кулю, циліндр, куб;

б) на гранованих геометричних тілах власні тіні більш визначені, чіткіші, ніж на  тілах обертання;

в) на блискучих поверхнях полиски яскравіші й межі їх більш визначені, ніж на матових;

г) полиск і рефлекси підкреслюють характер освітлення, об'ємність предметів, передають фактуру поверхні.

Тепер і ти спробуй на практиці дослідити вплив оточуючого кольорового середовища на предмет білого кольору (куля) в трьох варіантах колірного  середовища (жовто-синього, жовто-червоного, синьо-червоного).

Для цього тобі необхідно:

- приготувати аркуші жовтого, синього та червоного кольорового паперу білу  тенісну кульку;

- зроби простим олівцем три однакових малюнки тенісної кульки.

- з різних боків кульки розташуй по два кольорові аркуші паперу, змінюючи їх почергово: жовтий і синій, жовтий і червоний, синій і червоний;

- обери пензлики та визначся з послідовністю роботи;

- заверши роботу акварельними фарбами,

 

Коли робота буде закінчена, перевір свої знання з цієї теми.

 МАТЕРІАЛИ ДЛЯ РОБОТИ:

папір, олівець, акварельні фарби.

ПЕРЕВІР СЕБЕ

1. Які геометричні тіла та геометричні фігури ти знаєш?

2. Як розмежовуються тони у тональній шкалі ?

3. Що таке рефлекс і падаюча тінь?

4.  Де вони розташовані відносно положення освітлення предмета?

МИСТЕЦЬКА АБЕТКА

Тривимірні тіла це геометричні тіла, що мають три виміри: довжину, ширину, товщину чи висоту.

Грановані геометричні тіла - це предмети, що мають грані .        

Тілам обертання - це предмети, що мають кулясту чи круглу форму.

Світло - це освітлена частина предметів, тінь – неосвітлена.

Власна тінь – це тінь, що лежить на самих предметах у місцях, куди не потрапляють промені світла.

Падаюча тінь – це тінь, що «падає» від предметів на інші предмети чи поверхні.

Рефлексице світліші місця у власних тінях.

Напівтінь – це плавний пе­рехід від світла до тіні .

Полиски (відблиски) — це світлові «зайчи­ки», які з'являються  під час відбиття   світла  від гладкої поверхні предмета.

         Тональна шкала - це градація тонів від найсвітлішого (білого) до найтемнішого (чорного).

В системі: гості - (1); користувачі - tracrr