Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Визначення показника заломлення скла

 

Теоретичні відомості:

        Показник заломлення речовини визначається на основі закону заломлення. Для вимірювання показника заломлення потрібно виділити вузький світловий пучок, вісь якого являє собою світловий промінь, й поставити на його шляху скляну пластину. Напрям падаючого й заломленого променів визначають за допомогою тонких булавок чи голок, розташованих на шляхах світлових променів по один бік плоско-паралельної пластини розташовують дві булавки № 1 і № 2 (мал.) і дивляться на них крізь пластину у напрямі, який значно відрізняється від перпендикулярного до пластини. Через заломлення світла спостерігається удаване зміщення булавок. Між оком і пластиною розташовують ще дві булавки (№3 і №4) так, щоб удавані зображення булавок №1 і №2 знаходилися на одній прямій з булавками № 3 і № 4. Після цього відмічають на папері положення заломлюючих граней пластини й основи булавок (мал). Через основи булавок № 1 і № 2 проводять падаючий промінь, а через основи булавок № З і № 4 - промінь, що пройшов через пластину. Потім креслять коло можливо більшого радіуса R з центром в точці В . Через т. В й т. F виходу заломленого проміння з пластини проводять пряму ВС до перехрестя з колом. З т. А і С опускають перпендикуляри АЕ і С D на нормаль до пластини в т. В . Якщо кут падіння позначити через альфа, а кут заломлення позначити через бета, то

sin = AE / R i sin = CD / R

Тому показник заломлення

n = sin / sin = AE / DC (1)

відношення (1) показує, що для вимірювання п необхідно виміряти відрізки АЕ і DC .

Визначення показника заломлення скла .

Устаткування : лампочка на підставці, батарея акумуляторів, скляна пластина з бічними плоскими паралельними гранями, екран зі щілиною, кутник, транспортир, папір білий, вимикач, з'єднальні проводи, картон гофрирований, булавки.

Порядок виконання роботи

  1. Скласти електричне коло, під'єднуючи лампочку до батареї, через вимикач.
  2. Встановити перед лампочкою екран зі щілиною, а за ним покласти папірець.
  3. Замкнути коло й отримати яскраву, тонку смужку світла на папері.
  4. Покласти поперек смуги світла скляну пластину.
  5. Спостережити явище заломлення при різних кутах падіння.
  6. Зафіксувати хід променів за допомогою булавок. Для цього на лист гофрированиого картону покласти папір, а зверху покласти пластину і увіткнути булавки № 1,2,3,4 згідно з приведеним вище опису.
  7. Виконати побудову у відповідності з малюнком.
  8. Вимиіряти відрізки АЕ і і за формулою обчислити показник заломлення. n = АЕ/ D С
  9. Повторити дослід при інших кутах падіння і порівняти результати.

Задачі

№17.7 Промінь світла падає на товсте скло. Доведіть що після проходження крізь скло напрям промення не змінюється . А що зміниться?
№1.2 На віконну шибку падають два промені, кут між якими 30о. Яким стане кут між променями після того, як вони пройдуть крізь шибку ?


В системі: гості - (1); користувачі - (0)