Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Урок 20 (Продовження)

Урок підготувала Пасічник Людмила Василівна,

вчитель «Загальноосвітньої школи 1-3 ступенів №33 м. Вінниці»

 

 

Клас Малощетинкові -  5000 видів

 

  1. Мешкають лише в прісних водоймах і ґрунті;
  2. Сегментоване тіло, але відсутні пальпи, вусики і параподії, хоча невелика кількість щетинок залишається;
  3. Гермафродити, розвиток прямий.

 

 

Екологічна роль малощетинкових червів

  • Малощетинкові черви відіграють велику роль у ґрунтоутворенні, розкладаючи органічні залишки. Вони поліпшують структуру ґрунту, сприяючи проникненню в нього повітря і вологи.
  • Ці черви є чудовим кормом для інших тварин.
  • Водні олігохети очищають воду від шкідливих домішок.

 

 

 

Роль малощетинкових червів в житті людини

  • Малощетинкових червів можна використовувати як продукт харчування. В них знаходяться ті ж корисні амінокислоти, як і в яловичині. В сухому вигляді черви на 60% складаються з білків і на 10% з жирів, в них також є кальцій і фосфор. В деяких країнах з дощових червів роблять начинку для пирогів, інші підсмажують їх або вживають у сирому вигляді.

 

  • Унікальні можливості червів використовують в господарстві, наприклад, для переробки сміття. Одна австралійська кампанія використовує 500 млн. червів на своїх заводах по переробці відходів. їх тримають в спеціальних кошиках і годують гноєм органічними відходами, змішаними з використаним папером. За день ці тварини з'їдають від 50 до 100 % маси свого тіла, перетворюючи ці залишки в цінні органічні добрива.
  • Розведенням таких червів займаються в спеціальних верміцентрах, а потім використовують для покращення якостей ґрунтів, переробки сміття, відходів тваринництва, а також для очищення стічних, каналізаційних вод.
  • У Фінляндії дощових червів використовують і для переробки стічних вод з відходами деревообробної промисловості.

Трубочники на дні водойм утворюють скупчення з тисячі особин,  що нагадує махрову ковдру.

 

 


Трубочник - це невеличкий черв до 5см у довжину

 

  • Трубочника найчастіше можна зустріти в забруднених водоймах. Там вони складають 60% всіх живих істот, до 100 тисяч на 1 м. Споживаючи органічні залишки трубочники очищують воду, а самі-чудовий корм для риб, в тому числі для акваріумних.
  • Більшу частину життя вони проводять, зануривши передній кінець тіла у мул, яким живляться. Навколо заднього кінця тіла, що стирчить назовні, утворюється коротка трубочка, яка складається з піщинок, склеєних слизом.
 

 



Клас П'явки - 400 видів

  1. Поширені у прісних водоймах,  морях,  інколи на суходолі  (у вологих тропічних лісах Південно-Східної Азії);
  2. Мають   постійну  кількість  сегментів   (33,   рідше   30),   тіло   витягнуте   і сплюснуте в спинно-черевному напрямку;
  3. Щетинки і параподії відсутні;
  4. Мають дві присоски - передню та задню;
  5. Гермафродити, розвиток прямий;
  6. За характером їжі являються живителями, у кровососів кишечник має вирости-кармани.

П'явки - хижаки і кровососи

  • П'явки хижаки живляться дрібними безхребетними, поїдають дощових червів і навіть прісноводних молюсків, пуголовків. Більшість п'явок-кровососи, нападають на риб, висмоктуючи їх кров наносять великої шкоди рибному господарству.
  • П'явки присмоктуються також до тіла копитних тварин, які приходять до водойм, щоб напитися води. Звичайно велика кількість п'явок нападає на тварину, яка від надмірної крововтрати може загинути.

 

П'явки на тілі людини

Ніяким медичним інструментом неможливо зробити кровопускання так безболісно, як це робить п'явка своєю трикутною щелепою.

Герудотерапія - це лікування за допомогою п'явок

  • З часів Гіппократа і до сьогодення медицина користується послугами цієї тварини. Для лікування людей використовують найчастіше медичну п'явку, довжина якої становить 10 см. Існують і гіганти, довжиною 30 см, а в одній із лабораторій за півтора роки виростили п'явку довжиною 44 см. Забарвлення медичної п'явки може бути зеленовато-оливкове, іржаво-червоне або червоно-жовте.
  • Використовують для лікування гіпертонії (підвищеного тиску), інсультів, склерозів, для розсмоктування підшкірних крововиливів і особливо внутрішньо судинних тромбах, які є надзвичайно небезпечними для життя людини. В деяких країнах використовують і у мікрохірургії. Дуже широко в медичній практиці використовували п'явок у Франції, з цією метою у XIX ст. їх завозили з інших країн. У 1850 р. з Росії у цю країну вивезли 100 млн. п'явок.
  • Лікування за допомогою п'явок називають герудотерапією. Звідки походить ця назва (учні пояснюють наявністю герудину у слині цих тварин, який запобігає згортанню крові).
  • Відомі випадки, коли п'явки, потрапляють у носову і ротову порожнину людей. При цьому спостерігаються тривалі кровотечі. Особливо небезпечно присмоктування п'явок у глибині глотки. Насмоктавшись крові, п'явки сильно збільшуються у розмірах і можуть викликати ядуху.

Наземні п'явки

     Наземні п'явки, які зустрічаються у Південній Азії, чекають свою жертву на листках рослин і присмоктуються до ніг тварин або людини. Ігор Акімушкін писав, що ці тварини приносять справжні муки, навіть таким велетням, як слони.

П'явки дуже чутливі до чистоти води і гинуть у разі її забруднення


 

Знайдіть відповідності

 

 

А - малощетинкові;

1
2
3
4

Б - багатощетинкові;

1
2
3
4

В - п'явки.

1
2
3
4
Знайдіть відповідності

Твердження:

  1. Мають параподії. 
  2. Відіграють велику роль у ґрунтоутворенні.
  3. Живуть у морях.
  4. Мають маленькі щетинки.
  5. Щетинки відсутні.
  6. Живуть у прісних водоймах .
  7. Мають присоски.
  8. Є базою живлення для морських тварин.
  9. Використовують у медицині.
  10. Кровососні.
  11. Харчуються опалим листям.
  12. Харчуються водоростями.

Числа вводити в порядку зростання, через кому з пробілом.

А - П'явка медична

Б - Нереїс

В - Дощовий черв'як

В системі: гості - (1); користувачі - gerasumchykoa