Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготувала Свистун Тетяна Володимирівна, вчитель СЗШ №32 м.Вінниці
Розділ. Мінерально-сировинні ресурси
Рудні корисні копалини
Україна має великі поклади залізовмісної сировини. Промислові запаси її становлять 26,3 млрд т. Це переважно руди метаморфічного походження (залізисті і магнетитові кварцити), пов'язані з Українським щитом, і руди осадового походження (бурі залізняки), пов'язані з Керченським півостровом.
Залізна руда
Родовища залізної руди в Україні зосереджуються в залізорудних районах і залізорудних басейнах. Всього відомо 52 родовища, з них розробляється 28. Найбільшим залізорудним басейном є Криворізький. Басейн простягається вузькою смугою з півночі на південь на 100 км (завширшки 2-7 км) вздовж річок Інгулець, Саксагань та Жовта.
Друге місце за запасами залізних руд в Україні посідає Кременчуцький залізорудний район, відкритий у 1924 — 1928 рр. У його межах знаходиться п'ять окремих родовищ.
Великі поклади сировини для чорної металургії виявлено у Білозерському залізорудному районі Запорізької області. Він простягається 20-кілометровою смугою з півночі на південь на 65 км. Залізні руди в цьому районі відкрито в 1955 р. його дорозвідка триває.
Промислове значення має Керченський залізорудний басейн. Пласти бурого залізняку були розвідані в 30-х роках XVIII ст. на Керченському півострові. Рудоносні площі поширюються також і в акваторії Азовського моря.
Особливе значення мають залізорудні родовища, розташовані в південно-східній частині Українського щита, в районах населених пунктів Базавлук, Гуляйполе, Павлоград та деяких інших. Вивчення цих родовищ триває.
В Україні є значні запаси марганцевих руд, які використовують у чорній металургії. Ці руди залягають поблизу найбільших родовищ залізних руд та коксівного вугілля. Сама природа ніби створила унікальні територіальні поєднання для розвитку в цих регіонах чорної металургії.
Одними з найбільших у світі є Великотокмацьке (Запорізька обл.) і Нікопольське (Дніпропетровська обл.) родовища марганцевих руд.
Марганцеві руди — дуже перспективна експортна сировина. На території України зосереджується близько 20% світових запасів марганцевих ресурсів, у тому числі майже 50% світових запасів припадає на високоякісні марганцеві руди. Марганець широко використовують у виробництві сталі. Його сполуки застосовують також для виробництва фарб, якісного скла, для потреб медичної промисловості.
В Україні розвідано невеликі запаси нікелевих руд, зосереджених у 10 малих родовищах, що залягають на глибині 70-80 м (Кіровоградська та Дніпропетровська області, Закарпаття).
З Українським щитом пов'язані основні родовища урану , які відкриті в Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій та інших областях. Діоксид урану використовується як ядерне паливо. Ресурси цього «палива» значні. Лише на краще розвіданому Новокостянтинівському родовищі на Дніпропетровщині видобуток діоксиду урану може досягти 800 т, а в перспективі — близько 3 тис. тонн на рік. Для порівняння: атомні електростанції України використовують близько 1500 т діоксиду урану на рік.
У межах Українського щита розвідані поклади титанових руд. Одним з найпотужніших є Іршанське родовище (Житомирська обл.). Родовище титанових руд у Дніпропетровській області (у басейні р. Самоткань) містить практично необмежені запаси. Титан використовують у виробництві окремих частин ракет, підводних човнів, виготовленні штучних рубінів, сапфірів, синтетичного каучуку, білил тощо. Він має великий попит на світовому ринку.
В Україні є запаси сировини для виробництва алюмінію: боксити (Високопільське родовище у Дніпропетровській обл.), алуніти (Закарпаття) та нефеліни (Приазов'я).
Запаси ртуті виявлено в центральній частині Донбасу (Микитівка) та на Закарпатті, хрому — у Побужжі, бариту — у поліметалевих рудах Закарпаття.
Поліметалеві руди (з вмістом свинцю, цинку та ін.) трапляються у Передкарпатті (поблизу Трускавця).
Україна перспективна на золото. Передбачається, що його ресурси зосереджені в надрах Карпат, Українського Щита і Донецького кряжу.
Золото
Згадки про видобуток золота в Закарпатті датуються XII ст. Тут збереглися золотодобувні шахти (штольні). У період панування Австро-Угорщини, Чехословаччини, Угорщини місцеве населення отримувало золото способом промивання відкладів річки Тиса. В 1843-1854 рр. золото видобували поблизу м. Вишків. З 1944 р. на Закарпатті почала працювати Закарпатська геологічна експедиція, яка відкрила Мужіївське родовище золота (Берегівський район), що нині уже розробляється. Поклади золота в корінних породах досліджено поблизу с. Великий Бичків на Рахівщині. Ступінь його чистоти значно вищий, ніж Мужіївського. Родовища золота виявлені на Дніпропетровщині (Сергіївське родовище), Кіровоградщині (Клинщівське), Одещині (Майське).
Поклади золота часто збігаються з місцями залягання уранових руд.
Список використаної літератури:
· Булава Л. М. Фізична географія України, 8 клас. – Х., 2008
· Заставний Ф. Д. Фізична географія України, 8 клас. – К., 2000.
· Атлас Географія України, 8-9. – К., 2000-2005.