Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Уроки підготувала Скиба Людмила Миколаївна, вчитель СЗШ №18 м.Вінниці
|
|

Вивчаємо особливості внутрішньої будови на прикладі травневого хруща.
Будова травної системи
Живиться хрущ молодими листками дерев. Проковтнута їжа через стравохід потрапляє у містке воло а із нього в шлунок, де перетирається хітиновими зубцями. В кишці подрібнена їжа остаточно перетравлюється і всмоктується, а неперетравлені рештки переходять до задньої кишки і викидаються на ззовні через анальний отвір.
Дихальна система
Представлена трахеями в які повітря потрапляє через спеціальні отвори – дихальця , або стигми. Дихання комах пов’язано з роботою м’язової системи черевця: при його скороченні повітря виштовхується із трахей,а при розширенні черевця - в них потрапляє свіже повітря.
Органи кровообігу
Представлені серцем і судинами. Серце і аорта розташовані на спинній стороні черевця. Оскільки є розгалужена сітка трахей, кровоносна система розвинена слабо і позбавлена функції переносника кисню. Рідина (безбарвна), яка циркулює по кровоносній системі, називається гемолімфою. В ній знаходяться білі кров’яні тільця.
Органи виділення
Численні трубочки(мальпігієві судини), які сліпо замкнені на вільному кінці,а іншим кінцем впадають в кишку за межі між середнім і заднім її відділами. Крім того, видільну функцію виконує жирове тіло. В ньому також нагромаджується, хоч і не виводиться із тіла ,сечова кислота тому із віком концентрація її в жировому тілі збільшується. Жирове тіло – «нирка» нагромадження. Проте, основна функція жирового тіла - нагромадження запасних поживних речовин: жиру, глікогену, білка. За рахунок цих поживних речовин розвиваються яйця.
Нервова система
Побудована по типу черевного нервового ланцюга. Проте, може досягати дуже високого рівня розвитку і спеціалізації (дивись вище).
Типи розвитку комах
Комахи - роздільностатеві тварини, розмножуються тільки статевим шляхом. Самки ззовні відрізняються від самців. Запліднення у комах внутрішнє. Яйця, які відкладають самки захищені щільною оболонкою і містять багато поживних речовин. У комах бувають пристосування для захистку яєць. У них спостерігається два типи розвитку: з повним перетворенням і з неповним перетворенням.
1. Яйце – личинка(гусінь) – лялечка – доросла комаха (імаго) (жуки, бджоли, мухи, метелики)
Тип розвитку, за якого комаха проходить 4 стадії – розвиток з повним перетворенням.
2. Яйце – личинка – доросла комаха (таргани, сарана, клопи, воші).
Тип розвитку, за якого комаха проходить 3 стадії – розвиток з неповним перетворенням.
Розвиток з неповним перетворенням відбувається без стадії лялечки. З яйця розвивається личинка ззовні схожа на дорослу особину, але менша розміром. З недорозвиненими крилами і статевими органами. Личинка кілька разів линяє, росте і перетворюється в дорослу форму.
У комах з повним перетворенням з яйця виходить червоподібна личинка зовсім несхожа на дорослу комаху. Після кількох линянь, які супроводжуються ростом, личинка перестає рухатися, живитися і перетворюється в лялечку. На цій стадії личиночні тканини та органи цілком перебудовуються. Утворюють органи властиві дорослій комасі. Дорослі комахи не линяють і не ростуть.
Розвиток з перетворенням дає можливість комахам зберегтися за несприятливих умов життя (низька температура, відсутність їжі) на тій чи іншій менш уразливій стадії розвитку. Найбільші переваги мають комахи з повним перетворенням, їхні личинки не конкурують з дорослими особинами: звичайно вони вживають іншу їжу і розвиваються в інших місцях існування.
Закріплення.
Назвіть особливості будови, життєдіяльності і розмноження комах, які дозволили їм стати процвітаючою групою тварин.