Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготував Капуста Тамара Степанівна, вчитель СЗШ №10 м. Вінниці
Небезпечні атмосферні явища та прогноз погоди
Учень має:
Називати основні кліматичні показники
Наводити приклади небезпечних погодних явищ у різних регіонах;
Спостерігати за погодою;
Аналізувати дані спостережень і показники кліматичних карт;
Вміти користуватися синоптичними картами;
Хід уроку
Щоденно з різних засобів масової інформації ( радіо, телебачення, газет) ми отримуємо дані про погоду, яка очікується на певної території в найближчий час. Така інформація має велике значення для практичної діяльності кожної людини зокрема і суспільства в цілому.
Науково обґрунтованим передбаченням майбутнього стану погоди в Україні займається Національна гідрометеорологічна служба.
Складання прогнозу погоди базується на численній інформації про стан атмосфери і підстилаючої поверхні, що регулярно збирається наземними метеорологічними станціями, які мають у своєму розпорядженні космічні супутники. Для складання прогнозу погоди на території України використовують метеорологічні дані стосовно всієї Північної півкулі. До центральної установи гідрометеорологічної служби через певні проміжки часу надходять відомості з усіх метеостанцій України , а також здійснюється обмін інформацією з іншими країнами. Тут складають синоптичні карти ( чи карти погоди) за допомогою умовних позначок відбиває стан атмосфери у певний період часу.

Надзвичайно важливе значення має передбачення небезпечних метеорологічних явищ. Проте часто вони виникають досить несподівано, проявляються як стихійні і завдають значних збитків населенню та господарству. Здебільшого ці явища пов'язані з особливостями атмосферної циркуляції , часто на них впливає рельєф даної місцевості. До них належать грози, посухи, суховії, пилові та піщані бурі, сильні вітри, град тощо. Ці явища трапляються і в Україні, де вони також пов'язані з порами року: грози та зливи, наприклад, пов'язані переважно з літнім періодом.
Грози та сильні дощі коли , протягом кількох годин випадає 50 мм опадів і більше найчастіше бувають у горах і лісостепу і пов'язані з надходженням холодних атмосферних фронтів на прогріту влітку поверхню. Зливові дощі або бурхливе танення снігів можуть спричинити селеві потоки. Селі - раптово виникаючі у руслах гірських річок короткочасні потоки з різким підйомом рівня води,що містять уламки гірських порід і глинисті маси. Найчастіше селі виникають у гірських районах Карпат і Південного берега Криму. Селі руйнують будинки, дороги, споруди, орні землі. Для боротьби із селевими потоками на річках необхідно споруджувати спеціальні греблі і дамби.
Посухи та суховії найчастіше бувають у південно-східній частині України. Тут упродовж весни і на початку осені трапляються пилові бурі, коли швидкість вітру сягає понад 10 м/с. Ці явища завдають великої шкоди сільскогосподарчим культурам, особливо вони небезпечні в період цвітіння і дозрівання рослин.
Ожеледі та хуртовини притаманні всій території України в зимовий період. Ожеледь триває від кількох хвилин до 10 днів, товщина льодового шару становить 5 - 10 мм , у горах - до 200 мм. Хуртовини найбільше припадають на січень - лютий і тривають 20 - 25 днів на південному сході та 3 - 5 днів на південному заході.
Тести
1. Хуртовини на території України найрідше виникають: