Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготувала Юзвенко Людмила Василівна, вчитель ФМГ №17 м.Вінниці
Урок-бесіда “Витоки традиційного стилізування та його розвиток”
Людина здавна прагнула прикрасити свій побут. З цією метою на тканину наносили вишиті узори, кераміку оздоблювали різними орнаментами та зображеннями, металеві вироби відливали в фігурних формах, покривали карбуванням.
Народні ремесла зачаровують своєю дивовижною простотою, мудрістю, доцільністю використання матеріалів, які часто зустрічаємо поряд. Це дерево, глина, каміння, метал, скло, солома, сухі трави, природні фарбники тощо. Технології виготовлення виробів прості та раціональні.
Мистецтво, головною сутністю якого є створення художніх виробів, що мають практичне призначення в побуті, називається декоративно-прикладним.
Куманець
| Петриківський розпис
|
Глечик. Закарпаття
| Писанки |
Ф.Панко. Панно «Павичі» | Весільний рушник |
Особливістю творів декоративного мистецтва є те, що форма, а також рисунок, співвідношення кольорів і об’ємів спрощуються, тобто стилізуються. Стилізовані зображення людей, тварин, рослин, явищ природи приховують уявлення народу про вічність, єдність з природою, добробут, здоров’я, любов та ін. Ці уявлення виражаються у різноманітних символах. Найбільш поширеним символом у народів світу є «безкінечник», що означав неперервність руху. Подібним до нього був і знак води – «меандр», що також символізував безкінечний рух, а отже, й життя.
Стихії повітря, землі й води пов’язували із зображенням Богині-Берегині – охоронниці всього живого та початком життя.

Роздивіться фрагменти орнаментів на кераміці, вишивці, навколо герба, які мають спільні елементи-символи (зигзагоподібні і хвилясті лінії символізували безкінечність руху); стилізоване зображення Берегині, гуцульський свічник-Трійцю, що нагадують державний символ України – тризуб.
У різних видах декоративно-ужиткового мистецтва (вишиваних виробах, кераміці, виробах з дерева) одні й ті самі символи стилізуються по-різному, але лишаються впізнаваними. В їх основу покладено характерні ознаки форми, а іноді й колір, наприклад, квітів чи птахів.

Поміркуймо разом. Чому змінюється образ квітки залежно від різної стилізації (як впливає техніка нанесення зображення)? Чи можна відтворити петриківську стилізацію квітки або птаха у техніці витинанки?
Найпоширенішим символом у народному декоративному мистецтві є «Дерево життя». Воно притаманне мистецтву багатьох народів і часто зображується у вигляді «вазона». Таке зображення має три умовні частини. Верхня символізує сферу богів, середня – життя людей і всього сущого на землі, а нижня – коріння, тобто основу і початок світу.
Цей мотив використовують у розписах писанок, керамічних і дерев’яних виробів, витинанках, різьбленні по дереву. Крім основного деревця з квітками, листочками та гілочками, зображують голубів, солов’їв, зозуль, півників, фантастичних птахів. Обов’язковими у цій композиції є гощик або ваза. Цілком імовірно, що горщик символізує землю, певне місце, на якому росте дерево.
Марія Приймаченко. Соняшник життя
Ступінь стилізації, специфічна мова декорування, своєрідність стилю є особливим у кожному з культурних регіонів. Об’єднує ж їх спільна тематика (зображення тварин та рослин) та основний виражальний засіб декорування – колірний контраст.
Це ще раз підтверджує єдність людства, спільні витоки неповторних культур усіх народів нашої планети.
Аналіз-інтерпретація художніх творів
Нагадаємо різновиди творів - різьблення, вишиванка, розпис, інкрустація тощо.
Вкажіть різновиди творів, що бачите нижче.
Витвором культури якого народу є вказані твори?
Пікуш М. Панно «Дерево життя» | Муха М. Панно декоративне |