Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготував Грустілін Олександр Олегович,
вчитель СЗШ № 8 м. Вінниці
Тема: Рухова активність та її вплив на розвиток підлітків.
Після цього уроку ви дізнаєтеся про:
- історичне та суспільне значення руху для людини;
- гіподинамію та її вплив на здоров’я підлітків;
- необхідність збереження власного життя і здоров’я, їх важливість для всього суспільства;
- прислів’я та приказки різних народів про користь рухливого способу життя людини.
… Тіло без руху побідне до стоячої води,
яка пліснявіє, починає псуватись і гнити.
Н. Амбодік
Яке значення руху?
Уявіть собі... Якби була можливість спостерігати за людиною впродовж всього її життя, а ще краще - відзняти документальний фільм (день за днем, рік за роком), можна було б помітити, як змінюється з віком ставлення до руху. Від постійного руху (з ранку до ночі) в дитинстві, через епізодичний рух у підлітковому та юнацькому віці (танці, дискотека, футбол, бадмінтон, волейбол...) переважна кількість дорослих людей з віком переходить до майже повністю позбавленого рухової активності способу життя (телевізор, диван, стілець і стіл на роботі, громадський транспорт...).
Звідки взялося у людей небажання рухатися?
Чому «хомо сапієнс» («людина розумна», з лат.) стала «хомо седантартус» («людина сидяча», з лат.)?
Ви вже знаєте, що в природних умовах у тваринному світі боротьба за існування нерозривно пов'язана з рухом, тобто здатність до руху є природно зумовленою необхідністю. У пошуках найсприятливіших умов свого існування (місця поширення), їжі, порятунку від хижаків тварини постійно рухаються долаючи значні відстані і «встановлюючи» рекорди швидкості.
Наші далекі предки в боротьбі за життя також перебували у постійному русі, їх годували ноги і руки. Людина виконувала значну м'язову роботу, щоб здобути собі «хліб насущний». За тисячі років біологічна природа людини майже не змінилася, а умови життя змінилися колосально.
Регулярний рух значно підвищує життєздатність організму, тобто запас міцності його основних систем і резервні адаптаційні можливості.
Що трапляється коли мало рухаєшся?
Науково-технічний прогрес зумовив малорухомий, психічно і емоційно напружений характер виробництва. Адже за історично короткий час (всього 50-60 років) частка тяжкої м'язової праці у процесі виробництва скоротилася майже у 200 разів!
Отже, сьогодні необхідно визнати тривожний факт, що поряд з онкологічними захворюваннями та СНІДом над людством нависла грізна тінь недостатньої рухової активності, або гіподинамії (від грец. гіпо - зменшений, недостатній, малий і дінажос - рухливий).
Гіподинамія — це недостатнє фізичне (силове) навантаження. Вона стала характерною особливістю життя багатьох сучасних людей.
Зменшення активного руху є причиною багатьох захворювань сучасної людини, зумовлює сповільнення розвитку в дитячому і підлітковому віці, прискорює передчасне старіння та зменшення тривалості життя.
Внаслідок недостатньої рухової активності понижується імунітет молодого організму, створюються передумови до формування слабкого, нетренованого серця і розвитку серцево-судинної недостатності.
Людина, яка протягом багатьох років веде малоактивний спосіб життя, втрачає не просто красиву ходу, гарний колір обличчя, а своє здоров'я і довголіття.
Як покращити своє фізичне здоров’я і запобігти гіподинамії?
У цьому випадку може допомогти фізична активність, продуктивна праця. Зміцнюючи опорно-руховий апарат і серцево-судинну систему, людина продовжує тривалість свого життя в середньому на шість-вісім років.
Лише 8-10 хвилин зарядки в день вивільняють достатню кількість «гормонів росту», утворення яких припиняється після тридцяти років. Ранкова гімнастика додасть людині бадьорості, прищепить любов до рухової активності, спорту, створить добрий настрій, допоможе дитині успішно вчитися, а дорослим - краще працювати. Рухова активність сприятиме попередженню різних захворювань.
Однак, однієї ранкової зарядки недостатньо для того, щоб людина одержала необхідне фізичне навантаження. Кожний учень повинен хоча б одну годину на день займатися фізичними вправами, спортом, бігати, ходити пішки.
Давно помічено, що ніщо так не сприяє удосконаленню координації рухів, як заняття фізичними вправами. Дуже корисна ходьба на лижах, катання на ковзанах, плавання, різноманітні спортивні ігри: бадмінтон, футбол, волейбол. Їх можна доповнити спеціальними вправами, які удосконалюють і розвивають координацію рухів.
На жаль, в Україні популярність активного руху людини значно нижча. Ми рідко можемо побачити людей, які б їхали на роботу чи навчання на велосипеді або на роликових ковзанах, спортивні майданчики і зали часто порожні. На це є причини. Але ми впевнені, що більшість з вас змолоду заведе міцну і довгу дружбу з рухом, що дасть вам змогу вирости красивими, міцними, розумними і здоровими. Адже ще давні греки стверджували:
«Хочеш бути здоровим - бігай, хочеш бути сильним - бігай, хочеш бути красивим - бігай, хочеш бути розумним - бігай».
До вашої уваги прислів’я і приказки різних епох і народів щодо важливості здорового і рухливого способу життя:
- «Сила життя в здоровому хребті».
- «Хто день починає з зарядки, у того здоров’я в порядку».
- «Ходи більше, проживеш довше».
- «Сонце, повітря і вода – наші найкращі друзі».
Отже, рухова та фізична активність має велике значення для розвитку і здоров'я людини. Потреба в русі закладена в людині генетично і є важливим компонентом біологічної складової людини. Гіподинамія є причиною багатьох «хвороб цивілізації», зумовлює сповільнення розвитку у дитячому і підлітковому віці, прискорює старіння та передчасну смерть у дорослому і літньому віці.
Тож будьте сильні!
Постійно робіть ранкову гімнастику, займайтеся спортом, ходіть у школу та гуляти пішки. Слідкуйте за своїм фізичним станом здоров’я постійно.