Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Урок підготував Грустілін Олександр Олегович,

вчитель СЗШ № 8 м. Вінниці

 

Тема: Рухова активність та її вплив на розвиток підлітків.

 

Після цього уроку ви дізнаєтеся про:

-       історичне та суспільне значення руху для людини;

-       гіподинамію та її вплив на здоров’я підлітків;

-       необхідність збереження власного життя і здоров’я, їх важливість для всього суспільства;

-       прислів’я та приказки різних народів про користь рухливого способу життя людини.

 

… Тіло без руху побідне до стоячої води,

яка пліснявіє, починає псуватись і гнити.

Н. Амбодік

 

Яке значення руху?

Уявіть собі... Якби була можли­вість спостерігати за людиною впродовж всього її життя, а ще кра­ще - відзняти документальний фільм (день за днем, рік за роком), можна було б помітити, як зміню­ється з віком ставлення до руху. Від постійного руху (з ранку до ночі) в дитинстві, через епізодич­ний рух у підлітковому та юнаць­кому віці (танці, дискотека, футбол, бадмінтон, волейбол...) пе­реважна кількість дорослих людей з віком переходить до майже пов­ністю позбавленого рухової актив­ності способу життя (телевізор, ди­ван, стілець і стіл на роботі, громадський транспорт...).

Звідки взялося у людей небажання руха­тися?

Чому «хомо сапієнс» («людина розумна», з лат.) стала «хомо седантартус» («людина сидяча», з лат.)?

Рухова активністьВи вже знаєте, що в природних умовах у тваринному світі бороть­ба за існування нерозривно по­в'язана з рухом, тобто здатність до руху є природно зумовленою необ­хідністю. У пошуках найсприятли­віших умов свого існування (місця поширення), їжі, порятунку від хи­жаків тварини постійно рухають­ся долаючи значні відстані і «вста­новлюючи» рекорди швидкості.

Наші далекі предки в боротьбі за життя також перебували у постій­ному русі, їх годували ноги і руки. Людина виконувала значну м'язо­ву роботу, щоб здобути собі «хліб насущний». За тисячі років біоло­гічна природа людини майже не змінилася, а умови життя зміни­лися колосально.

Регулярний рух значно підвищує життєздатність організму, тобто запас міцності його основних систем і резервні адаптаційні можливості.

 Фізичні вправи

Що  трапляється коли мало рухаєшся?

Науково-технічний прогрес зу­мовив малорухомий, психічно і емоційно напружений характер виробництва. Адже за історично короткий час (всього 50-60 років) частка тяжкої м'язової праці у процесі виробництва скоротилася майже у 200 разів!

Отже, сьогодні необхідно визна­ти тривожний факт, що поряд з онкологічними захворюваннями та СНІДом над людством навис­ла грізна тінь недостатньої рухової активності, або гіпо­динамії (від грец. гіпо - змен­шений, недостатній, малий і дінажос - рухливий).

Гіподинамія — це недостатнє фізичне (силове) навантаження. Вона стала характерною особливістю життя багатьох сучасних людей.Рухливий спосіб життя

Зменшення активного руху є причиною багатьох захворю­вань сучасної людини, зумовлює сповільнення розвитку в дитя­чому і підлітковому віці, прискорює передчасне старіння та зменшення тривалості життя.

Внаслідок недостатньої рухової активності понижується імунітет молодого організму, створюються передумови до фор­мування слабкого, нетренованого серця і розвитку серцево-судинної недостатності.

Людина, яка протягом багатьох років веде малоактивний спосіб життя, втрачає не просто красиву ходу, гарний колір об­личчя, а своє здоров'я і довголіття.

 

Як покращити своє фізичне здоров’я і запобігти гіподинамії?

У цьому випадку може допомогти фізи­чна активність, продуктивна праця. Зміцнюючи опорно-руховий апарат і серце­во-судинну систему, людина продовжує трива­лість свого життя в середньому на шість-вісім років.Фізичні вправи 2

Лише 8-10 хвилин зарядки в день вивіль­няють достатню кількість «гормонів росту», утворення яких припиняється після тридцяти років. Ранкова гімнастика додасть людині ба­дьорості, прищепить любов до рухової активнос­ті, спорту, створить добрий настрій, допоможе дитині успішно вчитися, а дорослим - краще працювати. Рухова активність сприятиме попе­редженню різних захворювань.

Однак, однієї ранкової зарядки недостатньо для того, щоб людина одержала необхідне фізи­чне навантаження. Кожний учень повинен хоча б одну годину на день займатися фізичними вправами, спортом, бігати, ходити пішки.

Давно помічено, що ніщо так не сприяє удосконаленню ко­ординації рухів, як заняття фізичними вправами. Дуже корисна ходьба на лижах, катання на ковзанах, плавання, різноманітні спортивні ігри: бадмінтон, футбол, волейбол. Їх можна доповни­ти спеціальними вправами, які удосконалюють і розвивають ко­ординацію рухів.

 Фізичні вправи

На жаль, в Україні популярність активного руху людини значно нижча. Ми рідко можемо поба­чити людей, які б їхали на роботу чи навчання на велосипеді або на роликових ковзанах, спортивні майданчики і зали часто порожні. На це є при­чини. Але ми впевнені, що біль­шість з вас змолоду заведе міцну і довгу дружбу з рухом, що дасть вам змогу вирости красивими, міцни­ми, розумними і здоровими. Адже ще давні греки стверджували:

«Хочеш бути здоровим - бігай, хочеш бути сильним - бігай, хочеш бути красивим - бігай, хочеш бути розумним - бігай».

До вашої уваги прислів’я і приказки різних епох і народів щодо важливості здорового і рухливого способу життя:

-         «Сила життя в здоровому хребті».

-         «Хто день починає з зарядки, у того здоров’я в порядку».

-         «Ходи більше, проживеш довше».

-         «Сонце, повітря і вода – наші найкращі друзі».

Отже, рухова та фізична активність має велике значення для розвитку і здоров'я людини. Потреба в русі за­кладена в людині генетично і є важливим компонентом біологічної складової людини. Гіподинамія є причиною багатьох «хвороб цивілізації», зумовлює сповільнення роз­витку у дитячому і підлітковому віці, прискорює старін­ня та передчасну смерть у дорослому і літньому віці.

 

Тож будьте сильні!

 

Постійно робіть ранкову гімнастику, займайтеся спортом, ходіть у школу та гуляти пішки. Слідкуйте за своїм фізичним станом здоров’я постійно.

Тож будьте сильні 

 


В системі: гості - (1); користувачі - (0)