Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготувала Паянок Валентина Олександрівна, вчитель СЗШ №29 м.Вінниці
Різноманітність кишковопорожнинних та їх роль в екосистемах та житті людини
Тип Кишковопорожнинні

Кишковопорожнинні або Радіально-симетричні (Coelenterata, Radiata) - розділ тварин, до якого відносять типи Кнідарії та Реброплави, які мають найпростіший тип тканинної організації тіла.
Будова та функціонування кишковопорожнинних
Тип Кишковопорожнинні - група двошарових багатоклітинних організмів, що мають променеву симетрію. Кишковопорожнинні населяють моря й океани, рідше прісні водойми; є як прикріплені та малорухомі форми, так і ті, що активно плавають (в багатьох відбувається чергування прикріпленої та рухомої стадій життєвого циклу). Розміри тіла від 1 мм (деякі поліпи) до 30 м (ціанея арктична). Всього нараховується близько 9 тис. видів кишковопорожнинних.
Стінка тіла обмежує внутрішню гастральну (кишкову) порожнину і складається з: ектодерми (зовнішній покрив, що виконує в основному функцію захисту) і ентодерми (внутрішній шар, що виконує травну функцію), між якими знаходиться драглистий шар - мезоглея (секретується клітинами екто- і ентодерми).
Ставромедуза та морська зірка (Lucernaria quadricornis). Біле море, Карелія, Росія |
Ставромедузи більшість часу сидять на одному місці, щільно прикріпившись до субстрату присоском, що знаходиться на кінці м'язистої ніжки. Щоб перейти на нове місце, ставромедуза дугоподібно згинає ніжку і прикріпляється до водорості за допомогою ропаліоїдів. Потім вона пересуває ніжку у напрямку руху і прикріпляється на новому місці. Рухи ставромедузи вирізняються повільністю. Як і всі кишковопорожнинні, ставромедузи - типові хижаки. Вони підстерігають свою здобич, звісившись з водних рослин і широко розкинувши "руки" з численними щупальцями. Своєю поведінкою під час пересування і полювання вони дуже нагадують прісноводих поліпів - гідр. Ставромедузи відрізняються від решти сцифоїдних не тільки будовою і способом життя, але і своєрідним життєвим циклом. З яєць ставромедузи розвиваються не планули, а позбавлені вій червоподібні личинки. Вони якийсь час повзають по дну, а потім збираються невеликими групами по 3-20 особин, і кожна з них прикріпляється до субстрату переднім кінцем. Після цього личинки за допомогою жалких клітин починають ловити здобич. Діючи спільно, вони можуть впіймати і вбити тварин значно більших за них самих.
Представник Actinia equinа - Актинія |
Земна флора і фауна вражає своїм різноманіттям. Непередбачуваність форм існування живих організмів безперечно викликає цікавість як у дітей так і у дорослих.
Майже кожен хоча б раз в житті був на морі і безперечно зустрічався з медузами. Ці чудові організми притягують своєю красою і бридкістю, за ними дуже цікаво спостерігати.
Тести:
1. Кишковопорожнинні - це:
2. Рухову функцію у кишковопорожнинних виконують:
3. Кишковопорожнинні дихають:
4. Зовнішній шар клітин тіла кишковопорожнинних - це:
5. У кишковопорожнинних є:
6. У кишковопорожнинних є :