Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготувала Русанова Н.В., вчитель СЗОШ №26
Писанка. Символіка писанки. Писанки різних регіонів України
Ти знаєш:
Що у найбільших музеях Європи, а також у приватних колекціях шанобливо зберігаються десятки тисяч кращих зразків декоративного розпису писанок і, що особливо характерно, жоден орнаментальний мотив не повторюється. Орнаментальні мотиви писанок народжуються в процесі сміливої творчої переробки існуючих у природі форм рослинного і тваринного світу. У гуцульських писанках найпоширенішими є геометричні мотиви, але в них часто зустрічаються зображення домашніх і диких птахів, і тварин: півнів, кур, козликів, баранчиків та інше.
Трапляються композиції, в яких значне місце займають сюжети з зображенням постаті людини, інтимно-побутові сцени, процеси сільськогосподарських робіт, сцени полювання, народного гуляння, танці, випас худоби на полонині тощо. Дуже поширені так звані тематичні писанки х зображенням пір року: весни, літа, осені та зими, але найчастіше весни. Ця пора приносить людині багато радощів, надій і сподівань. Знову пробуджується до життя вся природа, Цвіте і зеленіє після зимової сплячки, одягається у барвистий народ. Символізуючи весну в зображенні різні польові квіти, гілки дерева, в тому числі шпилькові гірські рослини, гірлянди, віночки, букети і т. д. Всі зображення стилізовано до орнаментальних форм, дуже геометризованих. Часом народні майстри декорують писанки, вільно наносячи кольорові плями на поверхні яйця, переважно на горном фоні, дотримуючись в основному принципу кольорового контрасту (с. Сокаль на Львівщині, райони Тернопільщини, деякі села на Прикарпатті).
1. Згадай, за якими характерними ознаками можна класифікувати писанки?
2. Чому на Україні виникла традиція розписувати яйця?
Повтори і запам'ятай!
У різних районах України орнамент має різкий характер та різні забарвлення. На весь світ славився своєю композицією, мініатюрним візерунком і ніжним золотисто-оранжевим кольором писанки села Космача. Не менш художню вартість мають писанки із Сокали під Львовом. У свій час спритні перекупники замовленням косьмацьким майстром велику кількість писанок і перепродуючи їх в різних країнах Європи та навіть за океаном, наживали собі чималі гроші. Самі ж майстри за цю ювелірну роботу одержували мізерну плату. На відміну від мініатюрного космацького орнаменту в них переважають мотиви великих, дещо геометризованих рослинних і квіткових форм. Колорит цих писанок коричнево-жовтий з незначним введенням зелених барв. У південно-східній частині Прикарпаття - в селищі Верховина, Криво рівня, Ільці, Яворів та ін. - орнаментації писанок переважають світло-рожеві, темно-зелені та золотисті барви на червоно-коричневому тлі. Постаті людей, тварин, птахів, як правило, залишаються білими, плоскісно-силуетними. За силою художньої виразності, своєрідним колоритом, декоративністю, за характером зображень, довільним ритмом і розповідною жанровою композицією писанки с. Замагорів не мають собі аналогів і можуть бути віднесені до найоригінальніших у світі. Декоративна виразність писанок визначається не лише мистецьким хистом народного мистецтва, а й технікою виконання. Техніка розписування досить складна і вимагає строгої послідовності нанесення фарб. Відіграє роль не лише колір барвника, а й його тон, світліший чи темніший, оскільки процес накладання кольорів відбувається за принципом - від найсвітлішого до найтемнішого. Точність нанесення рисунка восковими лініями, розмітка і членування сферичної площі, дотримання ритму, рівноваги в побудові орнаментальної композиції, пропорційність окремих декоративних елементів, імпровізація - все це вимагає від художників високої майстерності. Про високий мистецький рівень писанкарів свідчить і далеке від натуралізму силуетне та контурне трактування рослинних і анімалістичних мотивів, а також кольорові сполучення, чистота і яскравість барв, сміливі тональні та кольорові контрасти. Кожна писанка - це довершений художній твір декоративного мистецтва.
Як створюються орнаментальні композиції на писанках?
Народні майстри - писанкові виконують різноманітні кольорові рисунки на сферичній поверхні шкарлупи яйця без будь-яких попередніх ескізів. Для цього, безумовно, потрібна велика вправність, невичерпна мистецтва фантазія, художній хист і творча вигадка. Жодна з композицій писанок не повторюється. Рослини, квіти, птахи, археологічні споруди, побут мешканців Карпат, процеси праці, відпочинку - все це знаходить своє втілення на писанках і є тією першоосновою, що дає матеріал для орнаментальних прикрас. Усім писанкам притаманна спорідненість мотивів (наприклад: геометричні квіти, різні варіанти «клинців» та «сонечка» тощо). Серед дрібного багатобарвного геометричного малюнка часто на писанках привертає увагу лінія з чіткими заокругленими гребінцями. Це елемент не домінуючий і в даному випадку виступає як допоміжний у створені загальної схеми орнаменту. На Київщині, Волині, Тернопільщині, гребінчаста смуга зустрічається в різних варіантах так званого «безконечника», тобто хвиляста лінія з гребінцями є основним зображувальним мотивом з певним змістом. Запровадження цього елементу в писанковий орнамент можна віднести до часів трипільської культури.
3. Що означають елементи, які використовуються в писанкарстві?
а) безкінечник -
б) риба, олень -
в) сосна, верба, соняшник -
г) ружа, квітка, дзвіночок -
д) лист, калиновий лист, конюшина -

Створи свою композицію з листочків, квіточок, яка буде називатися:
Вазон Букет | Дубок |
![]() | ![]() |
Ці композиції означають радість, добробут, гарну вдачу, щастя.
Спробуй написати писанку сам:
а) Приготуй все необхідне: місце, фарби, писачок, свічку, серветки;
б) Робимо білий розпис листка калини писачком, обережно кладемо в жовту фарбу на кілька годин. Далі сушимо її і заповнюємо щільно воском ті місця, що мають бути жовті.
в) Тепер черга на русяво-жовту фарбу (з цибулиння), в яку кладемо писанку. Коли вона вже пофарбувалася, малі же стала коричнево-золотава, виймаємо її, обсушуємо і знову заповнюємо воском усе, що має бути рудаве.
г) Під кінець опускаємо писанку в зелену фарбу, виготовлену з барвінку, чекаємо поки вона пофарбується. Тло писанки коричнево-зелене, колорит притмисний.
д) Над свічечкою вигріваємо залишки воску і обтираємо серветкою
Ти знаєш, що, крім писанок, існують інші техніки виконання малюнків: шкрабанка, крапанка, крашанка та інші, але всі вони створюються для радості, щастя і свята.
А зараз перевір себе:
Якщо ти зацікавився писанкарством, прочитай книжки Марини Верхової - нашої землячки, яка відтворює історію подільської писанки.
Пам'ятай: писанка - український народний витвір мистецтва - гордість України.