Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Закон всесвітнього тяжіння.
Земне тяжіння. Вага. Невагомість.
Сила всесвітнього тяжіння - це сила, з якою ВСІ (!) тіла природи попарно притягаються одне до одного. Англійський учений І.Ньютон сформулював закон всесвітнього тяжіння:
Сила, з якою притягаються одне до одного тіла прямо пропорційна масам цих тіл та обернено пропорційна квадрату відстані між ними. Ця сила прикладена до обох тіл вздовж прямої, що з'єднує ці тіла.
в цій формулі G=6,67•10-11 Саме з такою силою притягаються 2 тіла масами по одному кг на відстані 1 м.
де - маса тіла,
- коефіцієнт пропорційності;
. Саме з такою силою (9,8 Н) Знмля притягає до себе тіло масою в 1 кг.
Сила земного тяжіння - частковий випадок сил всесвітнього тяжіння.
Ми бкачимо: якщо два тіла взаємодіють між собою, то сили, з якими вони діють одне на одне, направлені вздовж одної прямої в протилежному напрямку, мають однакові модулі і однакову фізичну природу. Це закон парних сил, або 3 закон Нютона.
На малюнку зображено тіла, Перше лежить на опорі (горизонтальній поверхні), а друге підвішено на нитці (підвісі). Земля притягає тіла з силою земного тяжіння mg. Опора і тіло взаємодіють -

опора не дає тілу падати. Виникло 2 сили : сила з якою тіло діє на опору Р і сила, з якою опора діє на тіло N. Ці сили рівні, протилежнго направлені і прикладені до різних тіл. сила, з якою опора діє на тіло N. називається силою реакції опори, а сила з якою тіло діє на опору Р називаєжться вагою тіла
Проведіть самостійно аналогічні міркування для випадку, коли тіло висить на підвісі.
Вага - це сила, з якою тіло внаслідок притягання до Землі діє на опору або розтягує підвіс.
В обох випадках тіло в рівновазі, а отже сили, що на нього діють, скомпенсовані, звідки слідує:
Невагомість - це стан, коли на тіло діє тільки сила тяжіння.При цьму тіло не тисне на опру, не розтягає підвіс - НЕ МАЄ ВАГИ!