Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


 

        Лабораторна робота № 2

 

Тема:

Градуювання термопари

 

Мета: 

навчитись градуювати термопару і одержати навики роботи з чутливим гальванометром.

Обладнання:

1) термопари - 2; 2) гальванометр з чутливістю   зі шкалою на 100 поділок; 3) штатив з муфтою і лапкою - 2; 4) хімічна колба на 250  - 2; 5) хімічний термометр - 2; 6) електрична плитка; 7) з'єднувальні провідники.

 

Контрольні запитання

  • 1)  Що таке термопара?
  • 2)  Поясніть явище виникнення ЕРС в термопарі.
  • 3)  Яка величина характеризує властивості пари двох металів при малій різниці спаїв? Дайте характеристику.
  • 4)  Поясніть, для чого в досліді використовується холодна вода.
  • 5)  Навести приклади технічного застосування термопар.

Література:

  • 1.      А. В. Пёрышкин, Курс физики, ч. 3.
  • 2.      І. М. Кучерук, І. Т. Горбачук, П. П. Луцик. «Електрика і магнетизм», том 2 (п. 4. 6).
  • 3.      Б. М. Яворський, А. А. Детлаф, Л. Б. Миколовська. Курс физики, том 2 (п. 10.2).

 

Термопара - це пристрій для вимірювання температури, принцип дії якого базується на ефекті Зеебека –утворення напруги (різниці потенціалів) у місці контакту двох різних металів.

Зеебек у 1821 р. помітив, що якщо спаї 1 та 2 різних металів, що утворюють замкнуте коло, і підтримувати їх при різних температурах, то в колі буде текти електричний струм. Зміна знаку у різниці температури спаїв супрводжується і зміною напряму струму. Різницю потенціалів (напругу), яка виникає у місці спаю двох різних металів, називають термоелектричною, а струм, який тече у провідниках під дією термоелектричної напруги - термоелектричним струмом. Причин виникнення термоелектричної різниці потенціалів є дві. Перша причина полягає в тому, що різні метали, які утворюють спаї, мають різну кількість електронів в одиниці об'єму. Якщо температура спаїв однакова, то між металами у обох спаях існує однакова різниця потенціалів (напруга). Напруги, що виникають у кожному спаї, створюють струми протилежних напрямків (назустріч один одному). В результаті  однакові за величиною струми течуть назустріч один одному, а отже результуючий струм у провіднику дорівнює нулю. Якщо ж спаї підтримувати при різних температурах, то різниця потенціалів у спаї 1 та 2 будуть різними. Ці різниці потенціалів також створюватимуть зустрічні струми, але вже різної величини. Спай із більшою температурою буде характеризуватись більшою кінетичною енергією електронів, а отже матиме більшу термоелектричну різницю потенціалів, з більшим термострумом. У спаї ж з меншою температурою кінетична енергія електронів буде меншою, отже і термострум буде меншим, струми різної величини теж будуть текти назустріч один одному. Один зі термострумів буде більшим за величиною ніж інший. Оскільки термоструми напрямлені у зустрічному напрямі, значить більший струм переважатиме менший. Таким чином, у провіднику тектиме електричний струм певного напрямку. Звідси можна зробити висновок, що чим більше буде різниця температур між спаями, тим більший термострум буде текти у провіднику.


Щоб зрозуміти другу причину виникнення термоструму, розглянемо однорідний металевий провідник, між кінцями якого існує різниця температур. У цьому випадку концентрація електронів з великою кінетичною енергією буде більшою біля нагрітого кінця провідника, ніж біля холодного (концентрація електронів з меншою кінетичною енергією, навпаки буде більшою біля холодного кінця). Тож вздовж провідника кількість електронів з різним  значенням енергії буде різною. Внаслідок цього електрони з більшою кінетичною енергією переходитимуть до холодного кінця провідника, а електрони з меншою кінетичною енергією до нагрітого кінця, і зрозуміло, що потік електронів з більшою кінетичною енергією буде більшим, ніж потік електронів з малою кінетичною енергією, оскільки кінетична енергія характеризує інтенсивність руху частинок. Саме тому, біля холодногого кінця утвориться надлишок електронів, а біля нагрітого — їх недостача. В результаті всередині провідника  виникне електричне поле, яке буде мати напрямок у сторону зменшення температури провідника (в сторону холодного кінця провідника). При цьому між холодним і гарячим кінцями провідника виникне різниця потенціалів (напруга). Потенціал нагрітого кінця буде вищим за потенціал холодного. Таким чином, термоелектрична різниця потенціалів складається із різниці потенціалів у спаях двох однорідних металів і з різниці потенціалів нерівномірно нагрітих металевих провідників.

Це явище Зеебека і використовується для вимірювання температур з допомогою термопари. При цьому один спай термопари підтримують за постійної температури, а інший помішують в той об'єм, температуру якого бажають виміряти. Про величину температури досліджуваного об'єму можна робити висновок за величиною термоелектричного струму, який можна вимірювати, наприклад, гальванометром. 

Хід роботи:

1.    В колби налити холодної води і опустити в них термопари; константанові провідники з'єднати між собою, а ті, які виготовлені із заліза - з клемами гальванометра (згідно схеми, рис. 1).

2.    Звільнити стрілку гальванометра від арретиву і встановити її на нуль шкали за допомогою коректора.

3.    Ввімкнути плитку і спостерігати за гальванометром. Якщо стрілка гальванометра буде рухатися в зворотну сторону, то необхідно поміняти місцями провідники, які підводять струм до гальванометра.

4.    Через кожні   знімаємо покази  термометрів для холодної та підігрітої води, а також покази гальванометра.

Рис. 1

5.    За результатами дослідження складіть таблицю.

Температура холодної води,

Температура гарячої води,

Різниця температур,

 

Покази гальванометра

Покази гальванометра при збільшені різниці температур спаїв на  

 

 

 

 

 

 

 

 

6.    Побудувати графік залежності напруги від різниці температур її спаїв.

 


В системі: гості - (1); користувачі - (0)