Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Загадки магнітної стрілки (продовження)
Але найчудовіший досвід Гільберт провів з намагніченою кулею, виточеною з мінералу магнетиту. У неї теж опинилися два полюси - північний і південний, і, знаходячись біля цієї кулі, стрілка компаса завжди показувала на ці полюси, тобто поводилася так само, як відносно Землі. Тому Гільберт назвав свою кулю «тереллой», тобто маленькою землею. Слово це походить від латинського terra - земля; в українській мові немало слів з цим коренем: террито¬рія, тераса (уступ на схилі гори), тераріум (приміщення для земноводних), терикон (купа землі і порожньої породи), теракота (обпалена глина), терренкур (розмічені доріжки для лікувальної ходьби, зазвичай в гористій місцевісті), а також тера инкогніта - невідома земля. Гільберт вперше здогадався, що земна куля — теж магніт, тому намагнічена стрілка компаса і показує на полюси цього гігантського магніта.
А чи завжди стрілка компаса одним кінцем показує на північ, а іншим - на південь? Виявляється - і це відповідь на першу загадку, - не завжди. Якщо йти (їхати, плисти, летіти) до північного або південного географічного полюса, то поки мандрівник від нього далеко, із стрілкою компаса зазвичай ніяких несподіванок не відбувається. Але при наближенні до полюса стрілка починає помалу «божеволіти». І моряки давно це помітили. На початку XVI століття, коли була відкрита Америка і кораблі почали запливати далеко на північ, виявилося дивне явище. Моряки знали, що в ясну ніч ніякий компас їм не потрібний: напрям на північ показує Полярна зірка. Але коли вони порівняли цей напрям зі свідченням компаса, виявилося дивовижне явище: чим далі вони запливали на північ, тим сильніше синя стрілка компаса відхилялася від півночі! Кут між віссю стрілки компаса і точним напрямом на полюс (воно співпадає з географічним меридіаном) назвали магнітним схиленням. Ця відміна різна в різних точках земної кулі. Що ж відбувається з компасом на Північному полюсі? Виявляється, синя частина стрілки показує у бік північної частини Канади. Там, на деякій глибині, і знаходиться в даний час один з магнітних полюсів Землі; інший же магнітний полюс розташований в Антарктиці.
Магнітне поле Землі
Чому так відбувається, в точності невідомо. Більш того, встановлено, що магнітні полюси Землі поволі пересуваються. Так, в Парижі в 1580 році спостерігалася максимальна магнітна відміна на схід від меридіана, вона складала 9,5°. А через 230 років, в 1810 році, було зафіксовано вже максимальну відміну в іншу сторону - на захід від меридіана, і склала вона цілих 22,3°. Значить, магнітні полюси Землі «гуляють», переміщаючись з місця на місце. Більш того, дуже рідко - раз в тисячі років вони міняються місцями. Учені не виключають, що в найближчі сто-двісті років таке може знов відбутися. І важко передбачити, як це відіб'ється на живих істотах.
Магнітне схилення часто має і місцеві відхилення - іноді дуже сильні; їх називають девіацією (від латинского deviatio- відхилення від шляху). Наприклад, знаменита Курська магнітна аномалія викликана покладами магнітної руди, яка діє на стрілку. Маленькі «магнітні аномалії» легко виявити і у себе удома, якщо недалеко від компаса знаходитимуться залізні предмети. Можна тільки уявити, скільки неприємностей і навіть нещасть приносили мореплавцям такі «місцеві аномалії». Адже навіть на дерев'яних парусних судах завжди було багато залізних предметів: гармати, ядра, якорі. Положення погіршилось після того, як на зміну парусним судам прийшли залізні пароплави. У 1854 році страшне нещастя сколихнуло Великобританію: на східному березі Ірландії разби¬лось судно «Тейлор» водотоннажністю 2000 тонн з дея¬кими сотнями емігрантів, що прямували до Америки. Велика частина пасажирів і команди загинула. Адже це було нове судно, що легко витримало дводенний шторм на початку плавання. Розслідування показало, що причиною всьому неправильне свідчення компаса, викликане девіацією. Треба сказати, що сучасні компаси мають спеціальні пристосування для знищення девіації.
А ось і остання загадка. Якщо синій полюс магніта називають північним, а червоний - південним, то синій кінець стрілки компаса повинен показувати не на північ, а на південь: адже притягуються тільки різнойменні полюси! Чому ж синя половинка стрілки компаса показує не на південь, а на північ? Якщо синій кінець стрілки показує на північ, отже, там знаходиться південний магнітний полюс Земної кулі, а в південній півкулі - північний магнітний полюс!?
Література: журнал "Квант"