Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Урок підготував Грустілін Олександр Олегович,
вчитель СЗШ № 8 м. Вінниці
Тема: Призначення розмітки проїзної частини.
Після цього уроку ви дізнаєтеся про:
- види та особливості нанесення дорожніх позначок;
- призначення та роль дорожньої розмітки у регулюванні дорожнього руху;
- цікаві факти про організацію дорожнього руху в інших державах;
- важливість і необхідність дотримання вимог правил дорожнього руху.
А чи знаєте Ви, що:_____________________________
- Сім проектних фірм України, Македонії, Чехії та Німеччині допущені до участі у тендері на проектування першої в Україні концесійної автомагістралі Краковець—Львів, довжина якої 89 кілометрів. Вона повинна стати першою в Україні трасою міжнародного рівня, побудованою на концесійній основі. Автомагістраль є частиною транспортного коридору Берлін—Київ.
- Стан доріг у Харкові дуже незадовільний. У місті важко знайти хоча б сто метрів асфальтованого покриття, які б не потребували ремонту. Виходячи з цього і маючи на меті покращення стану доріг, 2000 рік у Харкові було проголошено роком шляховика.
- Виявляється, найдовша європейська вулиця перетинає з півночі на південь українське місто Запоріжжя. її довжина — 10 км 860 м. Центр міста затиснутий між Дніпром і промисловою зоною. Вподовж Дніпра і простяглася відома магістраль.
- Найдовшою у світі вулицею є Йонг-стрит у канадському місті Торонто. Довжина її — 1896 км!
- Найдовшим автомобільним тунелем є Сен-Готардський тунель, проритий крізь Альпи в Швейцарії. Його прокладання почалося восени 1969 року і продовжувалося більше десяти років. Під час будівництва тунелю загинуло 19 робітників.
- Найкрупнішою автомобільною «пробкою» можна вважати затор, що утворився 16 лютого 1980 року. Він простягався на 176 кілометрів на північ від Ліона у напрямку до Парижа. Гігантська «пробка» була зареєстрована також 12 квітня 1990 року, коли після відкриття кордонів між колишніми НДР і ФРН на дорозі скупчилося півтора мільйона автомобілів.
- Найінтенсивніший у світі рух автотранспорту помічено у районі Лос-Анджелеса (СІЛА). По цій дорозі за годину проїздить близько 18 тисяч автомобілів.
- Мостом із найпожвавленішим рухом по праву вважається крупний міст через річку Хуглі у Калькутті (Індія). Довжина його 457 метрів, ширина — 22 метри.
На багатьох вулицях і дорогах, а також на різних дорожніх спорудах (на мостах, естакадах, у тунелях) можна побачити різні лінії, написи та інші позначення, нанесені фарбою білого і жовтого кольорів.
Ці лінії та позначення називають дорожньою розміткою. Вона допомагає водіям і пішоходам орієнтуватися у русі і тим самим сприяє підвищенню безпеки руху.
Розмітка може бути горизонтальною і вертикальною. Лінії і позначення на проїзній частині вулиць і доріг називаються горизонтальною розміткою. їх наносять фарбою переважно білого кольору. Що це за лінії?
Лінії пішохідного переходу. Перехід позначають широкими смугами, нанесеними білою фарбою. Його називають переходом типу «зебра». На широких вулицях такий перехід іноді доповнюють стрілами. Вони нагадують людям, що при переході вулиці треба дотримуватися правої сторони пішохідного пер&ходу. Це дозволяє уникнути зіткнення зустрічних потоків пішоходів. Вони не зіштовхуватимуться і швидше звільнять проїзну частину. В результаті не створюватимуться затори транспортних засобів на проїзній частині.

Лінії, що розділяють зустрічні потоки транспортних засобів. Ці лінії наносять уздовж вулиці чи дороги по осі проїзної частини. Вони можуть бути суцільними чи уривчастими. Уривчасті лінії, які розділяють зустрічні потоки, водії автомобілів, велосипедів можуть перетинати з обох сторін. Перетинати ж суцільні лінії розмітки чи рухатися по них забороняється.
Пішоходи повинні пам'ятати, що, дійшовши до лінії розділення зустрічних потоків автомобілів, треба подивитися праворуч, пропустити транспортні засоби і продовжувати перехід вулиці.
Лінії, що ділять проїзну частину на смуги (ряди), по яких рухаються транспортні засоби в одному напрямку. Дві чи три такі паралельні лінії показують водієві, що можна рухатися в два чи три ряди.
Лінії, що позначають місця, де велосипедна доріжка перетинає проїзну частину вулиці чи дороги. У місці перетину наносять уривчасті лінії з потовщеними штрихами у вигляді квадратиків.
Велосипедист, перетинаючи вулицю чи дорогу, повинен переконатися в тому, що до нього не наближаються транспортні засоби, і лише після цього може почати рух.
Стоп-лінія. її, як правило, наносять на перехрестя перед пішохідними переходами.
Водій автомобіля, мотоцикліст і велосипедист зобов'язані зупинитися біля цієї лінії і чекати, поки їм не дозволять їхати через перехрестя сигнали світлофора чи жест регулювальника.
Лінії, які позначають зупинки транспортних засобів загального користування, що рухаються за встановленими маршрутами. Майданчики, де зупиняється громадський транспорт, на проїзній частині вулиць обводять зигзагоподібною лінією жовтого кольору.
Є й інші лінії горизонтальної розмітки, але їх добре повинні знати тільки водії.
Вертикальна розмітка наноситься, наприклад, на поверхні опор мостів, шляхопроводів, огороджень, які встановлюються на небезпечних для руху ділянках доріг, на круглих тумбах, що встановлюються на острівцях безпеки, тощо.
Запитання для самоконтролю:
- Навіщо потрібна дорожня розмітка?
- На які два види розділяють дорожню розмітку?
- Розкажіть про лінії горизонтальної розмітки.
- Навіщо наносять «Стоп-лінію»?
- Як позначається пішохідний перехід?
- Які лінії дорожньої розмітки особливо добре повинен знати пішохід?
Тож будьте уважні та обережні!
Дотримання правил дорожнього руху –
це запорука збереження вашого життя і здоров’я.