Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Робота електричного поля під час переміщення електричного заряду.
Потенціал і різниця потенціалів. Зв'язок між напругою і напруженістю однорідного електричного поля
З погляду теорії близькодії на заряд безпосередньо діє електричне поле, створене іншим зарядом. Під час переміщення заряду, діюча на нього з боку поля сила виконує роботу. Тому можна стверджувати, що заряджене тіло в електричному полі має енергію.
Розглянемо дві пластинки, розміщені вертикально. Ліва пластинка В заряджена негативно, а права С - позитивно (рис. 4.1.14). Обчислимо роботу, що виконується полем А під час переміщення заряду q із точки 1, яка знаходиться на відстані d1 від пластини В, у точку 2, розміщену на відстані d2 < d1 від тієї ж пластинки. Точки 1 і 2 лежать на одній силовій лінії.

На ділянці шляху Dd = d1 - d2 електричне поле виконує додатну роботу:
A = qE(d1 - d2) = - (qEd2 - qEd1).
Оскільки ця робота не залежить від форми траєкторії, то вона дорівнює зміні потенціальної енергії, взятій з протилежним знаком:
A = - (Wp2 - Wp1) = - DWp.
Порівнюючи рівняння бачимо, що потенціальна енергія заряду в однорідному електричному полі
Wp = qEd,
де заряд q може бути і позитивним, і негативним.
На замкненій траєкторії, коли заряд повертається в початкову точку, робота поля дорівнює нулю:
A = DWp = - (Wp2 - Wp1) = 0.
Поля, що мають цю властивість, називають потенціальними (гравітаційні, електростатичні).
Потенціальна енергія в електростатичному полі пропорційна заряду, тому відношення Wp до q не залежить від вміщеного в поле заряду. Це дозволяє ввести нову кількісну характеристику поля - потенціал - відношення потенціальної енергії до заряду:

[φ] = В = Дж/Кл.
Потенціал - скалярна фізична величина, що є енергетичною характеристикою електричного поля і визначає потенціальну енергію заряду q в довільній точці електричного поля.
Потенціал поля в даній точці рівний тій роботі, яку виконає поле переміщуючи одиничний заряд з даної точки в нескінченність, тобто туди, де поля немає
Потенціал однорідного поля

В загальному випадку, якщо поле неоднорідне
Е(r)=-φ(r)'
тобто функція залежності напруженості поля від відстані є похідною від функції потенціалу, взтій з знаком "мінус". Знак тут вказує на те, що вектор напруженості направлений завжди в сторону зменшення потенціалу
Потенціал поля точкового заряду

Потенціал в довільній точці поля визначають як суму потенціалів, створених окремими точковими зарядами:
j = j1 + j2 + … + jn.
Практичне значення має не сам потенціал, а його зміна. Оскільки Wp = qj, то робота
A = - (Wp2 - Wp1) = - q(j2 - j1) = q(j1 - j2) = qU,
де U = (j1 - j2) - різниця потенціалів або напруга. Вона дорівнює:
U = (j1 - j2) = .
Різниця потенціалів або напруга між двома точками - це фізична скалярна величина, що дорівнює відношенню роботи поля, яка виконується для переміщення заряду із початкової точки поля в кінцеву, до величини цього заряду.
Напруга вимірюється у СІ у вольтах (В):

Напруга U = 1 В, якщо під час переміщення заряду в 1 Кл із однієї точки в іншу поле виконує роботу в 1 Дж.
Знаючи потенціал в кожній точці поля, можна знайти напруженість поля. Між напруженістю електростатичного поля E і напругою існує зв'язок. Оскільки A = qEDd і A = qU, то у разі рівності лівих частин рівними будуть і праві частини цих формул. Отже, звідси
.
Ця формула показує:
1) чим менше змінюється потенціал на відстані Dd, тим меншою є напруженість електричного поля;
2) якщо потенціал не змінюється, то напруженість дорівнює нулю;
3) напруженість електричного поля напрямлена в бік зменшення потенціалу.
Виходячи з формули (4.1.11), одиницею напруженості буде:

Під час переміщення заряду під кутом 90° до силових ліній електричне поле не виконує роботу, оскільки сила перпендикулярна до переміщення, а це означає, що всі точки поверхні, перпендикулярної до силових ліній, мають однаковий потенціал. Поверхні однакового потенціалу називають еквіпотенціальними. Еквіпотенціальні поверхні однорідного поля є площинами (рис.4.1.15), а поля точкового заряду - концентричними сферами (рис.4.1.16).

.
![]() |
Переглянути дослід>> |
Силові лінії, так само, як і еквіпотенціальні поверхні, якісно характеризують розподіл поля в просторі. Вектор напруженості електричного поля перпендикулярний до еквіпотенціальних поверхонь. Еквіпотенціальною є будь-яка поверхня провідника в електростатичному полі.