Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


 Самоіндукція. Енергія магнітного поля

 

Самоіндукція є важливим окремим випадком електромагнітної індукції, коли магнітний потік, що змінюється і викликає ЕРС індукції, створюється струмом в самому контурі. Якщо струм в даному контурі з якихось причин  змінюється, то змінюється і магнітне поле цього струму, а, отже, і власний магнітний потік, що пронизує  контур. У контурі виникає ЕРС самоіндукції, яка за правилом Лєнца, перешкоджає зміні струму в контурі. Власний магнітний потік Ф, що пронизує  контур або котушку із струмом, пропорційний силі струму I:
 
Ф = LI
 

Коефіцієнт пропорційності L у цій формулі називається коефіцієнтом самоіндукції або індуктивністю контура. Одиниця індуктивності в СІ називається генрі  (Гн).

 Індуктивність контура або котушки рівна 1 Гн, якщо при силі постійного струму 1 А власний потік рівний 1 Вб:
 

1 Гн = 1 Вб / 1 А

 

 
Як приклад, розрахуємо індуктивність довгого соленоїда, що має N витків, площу перерізу S і довжину L. Магнітне поле соленоїда визначається формулою
 
B = μ0In,
,
де I – струм в соленоїді n = N /L – число витків на одиницю довжини соленоїда. 

Магнітний потік,  що пронизує всі N витків соленоїда, рівний
 

Φ = B·S·N = μ0n2SLI.
 

Отже, індуктивність соленоїда рівна
 

L = μ0n2Sl = μ0n2V
де V = Sl – об'єм соленоїда, в якому зосереджено магнітне поле. Отриманий результат не враховує краєвих ефектів, тому він приблизно справедливий тільки для достатньо довгих котушок. Якщо соленоїд заповнений речовиною з магнітною проникністю μ,, то при заданому струмі I індукція магнітного поля зростає по модулю в μ разів  тому індуктивність котушки з сердечником також збільшується в  μ разів:
 
Lμ = μL = μ0μn2V
 

ЕРС самоіндукції, що виникає в котушці з постійним значенням індуктивності, згідно формулі Фарадея рівна
 

 

 

 

ЕРС самоіндукції прямо пропорційна індуктивності котушки і швидкості зміни сили струму в ній.

 

Магнітне поле має енергію. Подібно до того, як в зарядженому конденсаторі є запас електричної енергії, в котушці, по витках якої протікає струм, є запас магнітної енергії. Якщо включити електричну лампу паралельно котушці з великою індуктивністю в електричне коло постійного струму, то при розмиканні ключа спостерігається короткочасний спалах лампи. Струм в колі виникає під дією ЕР С самоіндукції. Джерелом енергії, що виділяється при цьому в електричному ланцюзі, є магнітне поле котушки.

 

Магнитна eнергiя кoтушки.
1

Магнітна енергія котушки. При розмиканні ключа K лампа яскраво спалахує.

Із закону збереження енергії виходить, що вся енергія, запасена в котушці, виділиться у вигляді  тепла. Якщо позначити через R повний опір кола,, то за час t виділиться кількість теплоти ΔQ = I2Rt.

 

Струм в колі рівний
 
 

 

Вираз  для ΔQ можна записати у вигляді
 
ΔQ = –LIΔI = –Φ(I)ΔI

 

У цьому виразі ΔI < 0; струм в колі поступово спадає від початкового значення I0 до нуля. Повну кількість теплоти, що виділилася в колі, можна отримати, виконавши операцію інтегрування в межах від I0 до 0. Це дає 
 
 

Цю формулу можна отримати графічним методом, зобразивши на графіку залежність магнітного потоку Ф(I) від струму I  Повна кількість теплоти, що виділилася, рівна початковому запасу енергії магнітного поля і визначається площею трикутника.

 

Розрахунок енергії магнітного поля 
Обчислення енергії магнітного поля.

 

Таким чином, енергія Wм магнітного поля котушки з індуктивністю L, в якій  протіка.струм I  рівна 

 

 

 

В системі: гості - (1); користувачі - (0)