Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
«Періодичні видання для молодших школярів»
"Хто багато читає, той багато знає",
"Журнал вчить, як на світі жить"
Девіз-епіграф
Читай журнали та газети!
І подолай усі тенета.
Дізнаєшся про Всесвіт гарний,
Труди твої не будуть марні!
Отже, темою нашого уроку є "Періодичні видання для молодших школярів".
Метою нашого заняття є розширення ваших знань про дитячу періодичну пресу; активізація інтересу до неї; розвиток уміння самостійно читати дитячу періодику. Ми практично ознайомимось з поняттями „номер журналу", „рік видання", „примірник", „комплект", будемо розвивати навички читання та комунікативні здібності, виховувати любов до рідного слова.
Завдання:
1) Прочитай анаграми
л ж р у н а а з г е а т
Введи з малої літери у першу комірочку - першу відгадку, у другу - другу.
2) Подумай!
Які значення може мати слово „журнал"?
А чи знаєте ви, які значення мають наступні слова?
періодичне видання, періодика,
газета, журнал,
журналіст, дописувач, редактор,
редколегія, тираж, примірник.
Виставка журналів
- Розгляньте журнали, які є на виставці.
- Які з них ви читали?
- Які журнали є вдома?
- Які журнали брали в бібліотеці?
- Який із журналів призначений для ваших маленьких братиків і сестричок?
- Про що говорить обкладинка журналу?
А зараз поговоримо про журнали. Перший журнал вийшов в 1665 р. у Франції, в тому ж році - в Англії. В 1772 році - вийшов додаток до газети „Санкт-Петербургские ведомости". А в 1785 році з'явився дитячий журнал „Детское чтение для сердца и разума". В 1861 році став виходити журнал „Вокруг света", а після революції 1905 р. з'явився журнал „Тропинка", головним редактором якого була жінка під псевдонімом Allegro (що в перекладі - блискучий папір).
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Практична робота
Виконай невеличке завдання: коротко опиши, про що розповідає кожен журнал.
З полички обери журнал, який найбільше тобі подобається.
Переглянь журнал, та подумай, чим він цікавий, які в ньому є рубрики, для якого віку розрахований, коли виходить.
Зверни увагу на те, що обкладинка містить № журналу, місяць, рік видання, з якого часу видається.
А у нас гості!
Добрий день, діти! Я з радістю завітав до вас. Давайте знайомитись. Чи впізнали ви мене? Я розповім вам про себе. Хочете? Народився я в 1928 році в місті Києві. Назвали мене ім'ям весняної ніжної квітки. У мене красиві обкладинки, цікаві сторінки. Я змінюю їх щомісяця. А чи знаєте, чому? Справді, так. Я виходжу в світ щомісяця і йду по всій Україні в пошуках барвінчат - читачів, молодших школярів. На моїх сторінках ви знайдете те, чого немає в шкільних підручниках. Я порадую вас чудовими казками, оповіданнями, легендами, переказами, познайомлю з прикметами, прислів'ями, приказками, загадками, іграми. Я розвеселю вас у сумні години, підтримаю в час скрути, посію у ваших душах зерна добра, щирості, любові.
Моїм іменем названий один із дитячих журналів. Я вірю в те, що ви вмієте добре поводитись із журналами.
А тому, хто забув, нагадую правила читання та поводження із журналом.
П А М ′ Я Т К А 1. Журнал починай читати з обкладинки, на ній виділяють усі написи. 2. Зверни увагу на номер журналу, рік видання, хто і де видає журнал. 3. Прочитай, для кого призначений журнал. 4. Потім розглядай кожну сторінку, прочитуй її до кінця. 5. Якщо зустрів незнайомі слова, звернись до словників, енциклопедій, довідників. 6. Про прочитане розповідай своїм друзям, обмінюйсь думками з ними. 7. Подумай, як і де ти можеш використати знання, одержані з журналу. |
Гра „Бібліотекар". Склади каталожну картку.
Щоб швидко віднайти матеріал журналу, який запам'ятався, сподобався, необхідний, склади каталожну картку, як це роблять бібліотекарі.
- - Уявіть, що ви листоноші і швидко розносите періодичну пресу. А надворі сніг і вітер, дощ і блискавка, сонечко і чисті голоси птахів. Передайте руками, як будете рухатись з важкою сумкою в будь-яку погоду.
- Послухайте, натиснувши на зображенні
Дорогі діти! Кожен день, в будь-яку погоду, в усі будинки приходять свіжі газети. З них ми дізнаємось про новини та події, які відбулися в різних країнах. Де знайшли залізну руду, де побудували завод, які відкриття зробили вчені, яких рекордів досягли спортсмени, як народи всієї Земної кулі борються за мир в усьому мирі. Разом з газетами та журналами до нас в будинок приходять незвичайні люди: поети, композитори, вчені, винахідники, мандрівники, політичні діячі та інші.
Звідкіля газета так швидко взнає новини? Скажіть, будь ласка!
В усіх куточках світу у газети є свої кореспонденти, які уважно слідкують за життям і про саме цікаве негайно повідомляють до газети. По радіо, телефону, телеграфу приходять до редакції новини. А на наступний день ці новини з'являються в газеті. Газети та журнали друкують великим тиражем на спеціальних машинах в друкарні. Тому одночасно свіжі номери періодики читають мільйони людей. Багато людей приймають участь в виданні газет та журналів - кореспонденти, редактори, художники, друкарі, складальники та інші люди, які працюють на друкарських та складальних машинах. А готову продукцію розвозять в усі кінці світу машини, поїзди, літаки, пароплави.
- А що означає слово „газета"?
Практична робота
Розглянь газети, зверни увагу на № газети, рік видання, ким видається газета, які рубрики включає в себе, як оформлена.
П А М ′ Я Т К А Як читати газети
|
- - І так, ми з вами ознайомились з періодичними виданнями для дітей.
- - Які нові слова вивчили?
Словничок
періодичне видання | комплект |
газета | редактор |
журнал | редакція |
тираж | дописувач |
| примірник |
- Зараз перевіримо, чи уважні ви були.
В І К Т О Р И Н А 1. Що таке періодичні видання? 2. Чому вони називаються періодичними? 3. Що таке рубрика? 4. Які дитячі газети знаєте? 5. Що означає слово газета? 6. Які дитячі журнали знаєте? 7. Який журнал про природу? („Яблунька") 8. Яка різниця між газетою і журналом?" |

Домашнє завдання
За допомогою періодичних видань знайдіть і оформіть журнал-книжечку. Оберіть один з варіантів:
а) журнал-книжечка про рослинний і тваринний світ нашого міста;
б) про видатних людей нашого міста (співаки, поети, танцюристи, підприємці);
в) про підприємства нашого міста, скласти рекламу про їх продукцію.