Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Лабораторна робота № 2

 

Тема:

Дослідження взаємодії магнітного поля

 і провідника зі струмом

 

Мета: 

експериментально перевірити правило лівої руки, для визначення сили Ампера, визначити індукцію однорідного магнітного поля між різнойменними полюсами постійного магніту.

Обладнання:

Джерело струму, вимикач, амперметр, 2 штабові або 1 дуговий магніти, лінійка, реостат, терези з важками, установка для демонстрації сили Ампера.                                                                                                               

 

Теоретичні відомості

На провідник зі струмом, поміщений у магнітне поле, діє сила Ампера.

Розглянемо прямий горизонтальний провідник довжиною l, поміщений у вертикальне однорідне магнітне поле (рис 1). У початковий момент провідник знаходиться у рівновазі. У цьому стані на нього діють сила тяжіння mg та дві сили пружності Т. При пропусканні через провідник електричного струму, на нього з боку поля почне діяти сила Ампера FA, під дією якої провідник відхилиться від вертикалі на деякий кут .

Через певний час провідник знов перебуватиме у рівновазі. Це означає, що дія вже трьох сил на провідник скомпенсована.

Щоб записати умову рівноваги представимо вектор сили пружності Т у вигляді векторної суми двох взаємо перпендикулярних складових - вертикальної та горизонтальної. Із трикутника АОС (рис 2) слідує, що горизонтальна складова дорівнюватиме TX = T cos , а вертикальна складова TY = T sin . Тоді умова рівноваги для провідник матиме вигляд:

 

 

рис 1

 

 

 Увага! Тут кут α вказано неправильно! Насправді, це доповнення до 90° до вказаного на малюнку в прямокутному трикутнику кута.

рис 2

З рівняння (1) знайдемо значення Т і підставимо у (2):

 

 

   робоча формула

 

 

 

Контрольні запитання

  • 1) Сформулюйте означення магнітного поля. Вкажіть основні властивості магнітного поля.
  • 2) Що називають лініями магнітної індукції? Які їх властивості?
  • 3) Охарактеризуйте силу Ампера, згідно плану характеристики механічних сил.
  • 4) За яких умов сила Ампера не діє на провідник зі струмом, поміщений у магнітне поле?

 

Розв'яжіть та запишіть задачі:

  • 1) Яка сила діє збоку однорідного магнітного поля з індукцією 30 мТл на прямолінійний провідник довжиною 50 см, що знаходиться у магнітному полі?
  • 2) Провідник, сила струму в якому дорівнює І=8 А, знаходиться в однорідному магнітному полі. Яка індукція магнітного поля, якщо на прямолінійну ділянку провідника довжиною l=10 см, що утворює кут =300 із напрямом вектора магнітної індукції, діє з боку магнітного поля сила FA=10 мН?
  • 3) По двох горизонтальних паралельних провідних рейках, відстань між якими l=40 см, може ковзати провідник зі струмом масою m=400 г. По провіднику пропускають постійний струм І=20 А. Провідник поміщують у однорідне вертикальне магнітне поле. Якою має бути мінімальне значення індукції магнітного поля, щоб провідник міг зрушити з місця. Коефіцієнт тертя провідника об рейку дорівнює =0,02.

 

Хід роботи

1. Складіть та підготуйте в роботі таблицю даних, які будуть Вам необхідні при виконання роботи.

2. Складіть електричне коло, зображене на рисунку (3)

рис 3

3. З допомогою терезів визначте масу провідника m.

4. Виміряйте довжину частини провідника l, що знаходиться в магнітному полі. Ввімкніть в електричне коло амперметр для вимірювання сили струму І.

5. Замкніть ключ. Спостерігайте за відхиленням провідника. Для визначення кута  необхідно виміряти з допомогою лінійок довжини відрізків АВ та AD (рис 2).

6. Скориставшись робочою формулою , знайдіть індукцію магнітного поля всередині магніту.

7. Повторіть дослід, пункти 5 - 6, змінюючи за допомогою реостат силу струму в колі. Силу струму слід підбирати такою, щоб внаслідок відхилення провідник не виходив за межі області між полюсами магніту.

8. Оцініть похибки вимірювань та обчислень та зробіть висновок.

 


В системі: гості - (1); користувачі - (0)