Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
Гроші УПА
В Української повстанської армії (УПА), що почала свою діяльність в 1942 році, зарплат не існувало. Навпаки: бійці-повстанці і співчуваючі їм люди самі збирали гроші на потреби УПА. У 1930-х роках Організація українських націоналістів (ОУН), ідеологічне крило УПА, звернулася до діаспори в США і Канаді за фінансовою допомогою. ОУН випустила облігації і чи не на одній лише їх продажу, як стверджує історик Олег Клименко, сформувала свій бюджет - до 1937 року він склав $ 126282.
Оскільки ОУН діяла нелегально і в основному в Галичині, відкрито заробляти вона не могла. Однак її члени, а пізніше і співчуваючі, щомісяця здавали внесок - спочатку по 30 польських злотих, потім - по 50.
Восени 1938 року, коли Карпатська Україна (нинішнє Закарпаття) отримала автономію у складі Чехословаччини, на потреби ОУН пожертвували по 5 тис. крон її прем'єр-міністр Августин Волошин і міністр Юліан Ревай. Коли їх імена в числі інших благодійників з'явилися в газетах, з-за океану знову пішли приватні внески на користь українського національного руху.
Під час війни збирати гроші таким чином повстанці не могли. І щоразу, коли у підпільників виникали фінансові труднощі, вони зверталися до населення за допомогою. Навзаєм видавали бофони - своєрідні векселі, створені професійними графіками та видрукуваними на типографських верстатах. Так як УПА користувалася підтримкою у народу, бофони нерідко ходили нарівні з марками або польськими злотими.
Місцеве населення і годувало бійців УПА, майже завжди - безкоштовно, оскільки рідкісна родина не мала серед її солдатів родичів. Хоча в тривалих марш-кидках підпільники харчувалися ягодами і горіхами. Історик Іван Патриляк пише, що від голоду і важких умов бійців інколи божеволіли.
Система повстанських бофонів проіснувала до 1954-1956 років. Після смерті Сталіна в таборах політв'язням стали виплачувати частину зарплати готівкою. Про це розповідав Микола Луців, який відбував термін у Воркутинском таборі. І зеки-повстанці відправляли ці кошти через рідню на утримання підпілля в Західній Україні. А студенти Львівського політехнічного університету в тому числі і під подібні гроші створили серію бофонів, збираючи фінанси на лікування хворих повстанців, організацію втеч з тюрем і пропаганду незалежності України.