Отримання знань
дистанційна підтримка освіти школярів
ДЖЕРЕЛА СВІТЛА
Джерелами світла називають тіла, які здатні випромінювати світло.
Теплові джерела світла не тільки освітлюють, але й гріють. Це Сонце, зорі, розжарена вольфрамова спіраль лампи накалювання, блискавка, північне сяйво, згоряння деревини, нафти, газу, свічки тощо. Тіла приблизно за температури 800° C починають випромінювати. Поверхня Сонця має температуру 6000° C, а в надрах зірок температура сягає 150 000° C.
Деякі тіла світять відбитим світлом. Джерелами відбитого світла стають всі предмети, які освітлені Сонцем, лампами та іншими джерелами світла. Місяць світить землянам відбитим від нього сонячним світлом, світло відбивають планети і деякі з них здаються нам яскравими зорями, а для космонавтів на орбіті Земля слугує джерелом відбитого від її поверхні світла.
Явище випромінювання світла, яке не залежить від теплового стану тіл, називають люмінесценцією, а речовина, що світиться, називається люмінофором.
Світіння люмінофору можна викликати:
а) освітленням УФ промінням або звичайним світлом (наприклад, світіння в люмінесцентних лампах);
б) опроміненням його потоками швидких частинок (наприклад, світіння екрану телевізора);
в) опроміненням люмінофору радіоактивним випромінюванням - навіть дуже малі домішки (наприклад, світіння циферблатів вимірювальних приладів);
г) під час хімічних реакцій;
д) внаслідок механічного удару (при розколюванні цукру можна бачити його світіння в темноті).
У всіх джерелах світла частинки речовини різним чином переводять в збуджений стан (стан з надлишковою енергією), а потім, повертаючись в основний стан, віддають надлишок енергії у вигляді світла. |
Томас Едісон |
Дещо з історії У 1870 р. російський електротехнік Лодигін винайшов лампу накалювання з вугільним стержнем, яка була дуже недовговічна. У 1879 р. американський вчений Едісон запропонував свою електричну лампу накалювання, яка була більш досконалою. У 1906р. Лодигін винайшов лампу накалювання з вольфрамовою ниткою. | ![]() Лодигін Олександр Миколайлович |
У лампах накалювання велика частина енергії перетворюється в теплову і йде на обігрів лампи і оточуючого повітря, тому вона неекономічна.
Люмінесцентна лампа в декілька разів більш економна, аніж лампа накалювання, і в неї триваліший строк експлуатації. Вона являє собою скляний балон, вкритий з внутрішнього боку кристаликами люмінофору. В трубці, заповненій газом, протікає електричний струм, внаслідок чого газ починає світитись і це світло, потрапляючи на люмінофор, переводить його частинки в збуджений стан, після чого вони самі починають випромінювати світло.
Джерела світла бувають природними і штучними.
Природні джерела світла (подивитися тут -->>)
Штучні джерела світла (подивитися тут -->>)
Приймачі світла – це пристрої, в яких під дією світла відбуваються помітні зміни (око, зелене листя, фотоплівка, фотоелементи тощо).
![]() | Це цікаво! В природі можна зустріти явище люмінесценції, наприклад, світлячки. На спинці у них є світла плямка. У багатьох глибоководних риб світяться певні ділянки тіла. Світяться деякі бактерії, водорості. Роль світіння в життя тварин різноманітна і для окремих організмів - різна. Це одне з пристосувань у боротьбі за виживання. | ![]() |
Малюнки взято з сайтів:
- 1. История. Гипертекст. Для учащихся и учителей. // http://www.emc.komi.com
- 2. Интерэлектро. Электро истории // http://www.interelectro.com.ua/htm/hist/el_lamp.html