Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Матеріал підготувала Коршак Алла Анатоліївна, вчитель ФМГ №17 м. Вінниці
 
 

1 ЗАНЯТТЯ

ТЕМА: Світове господарство та міжнародний географічний поділ праці

 

Після ознайомлення з темою Ви маєте знати :

-         суттєві ознаки понять: Світове господарство, міжнародний поділ праці”;

-         прояви географічного поділу праці;

-         основні чинники міжнародного поділу праці.

 

Жодна з держав  світу в сучасних умовах не може існувати відокремлено від інших країн та бути ізольованою від тих процесів, які відбуваються в регіоні або частині світу, де вона знаходиться. Країни, їх національні господарства, взаємодіють між собою у різних сферах. Для реалізації цих відносин між кранами встановлюються дипломатичні стосунки, укладаються угоди, договори, що регулюють різні напрямки співробітництва.

Численні міжнародні зв’язки об’єднують крани світу в тісну систему – світове співробітництво, а їх національні економіки – у світове господарство.

 

Світове господарство – це сукупність взаємодіючих національних господарств країн світу, яке функціонує на основі міжнародного поділу праці.

 

У суспільстві з давніх-давен  склався і розвивався суспільний поділ праці. З розвитком людського суспільства поділ праці ускладнювався, з’являлися нові й нові професії, виникали нові галузі господарства,  між якими встановлювалися складні  взаємозв’язки. У процесі розвитку господарства залучалися дедалі більші території суші, іншими словами, суспільний поділ праці розвивався не лише вглибшляхом ускладнення своїх форм,  а  йвшир – у простір.

 

Географічний поділ праці проявляється:

1)    у формуванні господарської  спеціалізації території (тобто виробництво певної продукції, призначеної для вивозу на інші території). За певними територіями закріплюються ті галузі спеціалізації , для яких тут існують найкращі природні та соціально – економічні умови;

2)    у товарному обміні між територіями (тобто вивезення продукції галузей спеціалізації та ввезення продукції інших галузей). При цьому завозиться продукція, виробництво якої на даній території неможливе, недоцільне  або недостатнє для  власних потреб.

 

 

Міжнародний поділ праці (МПП)  полягає  у спеціалізації окремих країн на виробництві  певних видів продукції, її частин,  а також послуг і в подальшому товарному обміні ними на світових ринках.

 

Бразилія – кава

Індія – чай

 

Японія – автомобілі, електротехніка

 

Австралія – залізна руда, вовна

 

       “Обличчя” крани у МПП визначають галузі спеціалізації, продукція яких значною мірою зорієнтована на експорт (вивезення в інші країни).

Спеціалізація зумовлюється різними економічними й природними чинниками, які доцільно згрупувати в таблицю:

Економіко - географічні

Природні

·        економіко – географічне положення, транспорт;

 

·        трудові ресурси (кількість, навички, віковий склад, кваліфікація)

·        природні умови (рельєф, клімат, сонячна радіація);

 

·        природні ресурси (мінеральні, водні, земельні, біологічні)

 

Чинники географічного поділу динамічні, вони варіюють, змінюються, залежно від цього поступово змінюється і спеціалізація країн. Таким чином формується світове господарство.

 

 

ЗАВДАННЯ  (за умови виконання всіх завдань отримаєте 30 балів)

I. Дайте відповіді на запитання у РОБОЧОМУ ЗОШИТІ. Кожна правильна відповідь 1 бал. Відповіді відіслати тьютору на пошту alla.korchak7@gmail.com (5 балів)

1.    Чому жодна держава світу в сучасних умовах не може існувати ізольовано?

2.    Чому деякі галузі господарства недоцільно розвивати на певних територіях?

3.    В межах яких територій відбувається міжрайонний поділ праці?

4.    В межах яких територій відбувається міжнародний поділ праці?

5.    Яким чином впливає географічне положення  на міжнародний поділ праці?

 

II. Визначте обличчя України (галузі спеціалізації ) у міжнародному поділі праці. Результати розмістіть у форумі. (10 балів).

III. Наведіть три конкретні приклади міжнародного поділу праці окремих країн. Розмістіть  приклади у форумі. (1 приклад – 5 балів).

 


В системі: гості - (1); користувачі - teruk  gerasumchykoa