Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Урок розв'язування задач з теми «Тінь. Півтінь»

Приклади розв'язування задач

 

Задача 1. (І, № 6.9)

Як перевірити, чи стоять уздовж однієї прямої три далеко розташовані один від одного стовпи? На чому грунтується запропонований вами спосіб?

Розв'язання

Розташуємо око так, щоб всі стовпи співпали один з одним (або затулили один одний). Якщо таке вдасться зробити, то вони розташовані на одній лінії.

 

Задача 2. (І, № 6.14)

Чому предмети не мають тіні в похмурий день? Що можна вважати джерелом світла в такий день?

Розв'язання

Джерелом світла є сонячне світло, розсіяне на часточках атмосфери (краплинках води у хмарах, неоднорідностях густини атмосфери тощо). Таке світло не може дати тіні, тому що його промені розповсюджуються у довільних напрямках в різні боки.

 

Задача 3. (ІІ, № 14.15)

На столі стоїть циліндр В, а в точках А1 і А2 розташовано підставки з маленькими лампочками (див. рисунок, на якому зображено вигляд зверху). Повторіть рисунок у зошиті й зобразіть на ньому області тіні і напівтіні на поверхні столу.

Розв'язання

В область тіні світло не потрапляє від жодного світильника. В область півтіні, що розташована у верхній частині рисунку, потрапляє світло від джерела А1, а в область півтіні, що розташована в нижній частині рисунку, - від світильника А2.

 

Задача 4. (І, № 6.19)

Чи може повітряна куля, що сонячним днем летить високо в небі, не відкидати тіні на землю? Обґрунтуйте свою відповідь за допомогою схематичного рисунку.

Розв'язання

Тінь від Сонця при русі предмета вгору зменшується (див. рисунок).

 

Тому для того, щоб тіні не було зовсім, куля повинна розташовуватись дуже високо (див. схему).
У зазначених випадках куля не має тіні.

 

Задача 5. (І, № 6.18)

Чи бувають на Місяці сонячні затемнення? Якщо так, то що в цей час спостерігається на Землі?

Розв'язання

Так, бувають - в той час, коли на Землі спостерігаються місячні затемнення, як видно з малюнка.

 

Задача 6. (І, № 6.28)

Чому сонячні затемнення завжди відбуваються в пору молодого місяця, а місячні затемнення - під час повного місяця?

Розв'язок зрозумілий з малюнка:

 

а) фаза молодого Місяця (ніч безмісячна);

б) фаза повного Місяця.

 

Задача 7. (ІІ, № 14.13)

Ви стоїте на березі річки, а на протилежному березі є дерево, висота якого вам відома. Опишіть спосіб, за допомогою якого можна вимірити ширину річки, якщо у вашому розпорядженні є лінійка з поділками.

Розв'язання

Розташуємо лінійку так, щоб вона якраз закривала дерево. Тоді кутовий розмір лінійки й дерева - однаковий (кут, під яким око бачить лінійку або дерево).

 

,

де L - ширина річки,

l - довжина витягнутої руки,

H - висота дерева,

h - висота лінійки.

Насправді, відстань L - це сума довжини руки та ширини річки. Зрозуміло, що довжиною руки ми нехтуємо в порівнянні з шириною річки. Отже, знайдемо ширину річки.

.

 

Задача 8. (ІІ, № 14.18)

Чи може тінь на стіні від горизонтально розташованого стержня бути коротшою, ніж стержень, якщо джерелом світла є сонце? Довшою, ніж стержень? Зробіть схематичні рисунки, що пояснюють вашу відповідь.

Розв'язання

 

 

Домашнє завдання:

Задача 9. (ІІ, № ІІ-1)

Батько вищий за сина на 60 см, а тінь батька довша, ніж тінь сина, на 90 см. Який зріст сина, якщо довжина його тіні 180 см?

 

Задача 10. (ІІ, № 15.20)

Опівдні сонячні промені падають під кутом 50° до горизонту. Як треба розмістити плоске дзеркало, аби відбиті промені були спрямовані горизонтально вздовж меридіана?

 

Задача 11. (І, № 6.35)

На рисунку схематично зображено будівлю. Перед нею треба розмістити ліхтар так, щоб точка 1 потрапила у тінь, а точки 2 і 3 вночі були освітлені цим ліхтарем. Повторіть у зошиті цей рисунок і покажіть ділянку моливого розміщення ліхтаря.

 

Задача 12.

Олівець має точку дотику до столу, розташований вертикально та освітлений настільною лампою. Тінь від нього падає на стіл. Як зміниться розмір тіні в міру переміщення олівця від лампи до столу? Поясніть ці зміни, виконавши схематичні рисунки ходу променів для деяких положень олівця. Перевірте своє розв'язання дослідом. Лампу вважайте точковим джерелом світла.

 

 

Умови задач взято з:

І. Гельфгат І.М. Фізика: 7 клас: Збірник задач. - 2-ге вид., перероб. - Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. - 64с.

ІІ. Генденштейн Л.Е., Гельфгат І.М., Кирик Л.А. Задачі з фізики 8 клас. Харків: «Гімназія», 2001. - 152с.


В системі: гості - (1); користувачі - (0)