Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Урок підготувала Іщук Юлія Василівна, вчитель СЗШ №8 м.Вінниці

Загальна характеристика та різноманітність найпростіших –мешканців прісних водойм (амеба протей, евглена зелена, інфузорія туфелька), морів (форамініфери, радіолярії) та грунту

 



Учень:

  • називає загальні ознаки підцарства Найпростіші;середовища існування найпростіших;
  • наводить приклади: найпоширеніших представників найпростіших;
  • розпізнає: деяких найпростіших на малюнках та мікропрепаратах;
  • порівнює:  будову і процеси життєдіяльності одноклітинних рослин і тварин;
  • характеризує: пристосування найпростіших тварин до середовища життя; прояви життєдіяльності найпростіших (живлення, дихання, подразливість, розмноження тощо);
  • спостерігає та описує: прояви життєдіяльності найпростіших.

 

План:

1.                  Загальна характеристика найпростіших.

2.                  Органели регулювання й розмноження.

3.                  Органели руху.

4.                  Вакуолі.

5.                  Різноманітність найпростіших.

 

Загальна характеристика найпростіших

Найпростіші тварини поширені по всій земній кулі – в океанах, морях, прісних водах, вологому грунті. Нині відомо до 70 тис. таких видів, понад 10 тис. живуть у морях, 5 тис. – у прісних водоймах, багато паразитують в організмі людини і тварин.

 Найпростіші є одноклітинними організмами. Ті функції, що в багатоклітинних тварин виконують різні клітини, у найпростіших виконуються однією. Тому будова цієї клітини зазвичай більш складна й у неї є органели, які не завжди присутні в клітинах багатоклітинних. Основу клітин одноклітинних становлять: цитоплазма, одне або кілька ядер та різні органоїди.  Клітини найпростіших можуть мати постійну або мінливу форму. Їхні розміри коливаються від 2-4 мкм до 20 см (у колоніальних форм).

Однією з основних властивостей клітин найпростіших є подразливість – здатність організмів реагувати певним чином на зміни навколишнього середовища. Вони сприймають різноманітні зміни навколишнього середовища – температурні, світлові, хімічні – і реагують на них рухом.

У найпростіших спостерігаються всі типи розмноження (вегетативне, нестатеве і статеве).

За несприятливих умов деякі види здатні інцистуватися (вкриватися щільною оболонкою – цистою -  і переходити в стан спокою). У такий спосіб вони переносять несприятливі умови.

Найпростіші – найдавніші представники на Землі. У процесі еволюційного розвитку від них пішли перші багатоклітинні організми.

 

Органели регулювання й розмноження

Цю функцію виконують ядра. У клітинах найпростіших може бути одне,  два або кілька ядер. У тому випадку, коли ядер два, вони зазвичай виконують різні функції. Одне з них (вегетативне) регулює процеси обміну речовин у клітині, а друге (генеративне) – зберігає спадкову інформацію й регулює процеси розмноження.

 

Органели руху

До них належать псевдоподії (несправжні ніжки), джгутики та війки. Псевдоподії – це непостійні вирости цитоплазми клітини, які можуть змінювати свою форму і розміри. Вони забезпечують амебоїдний рух. Джгутики та війки мають подібну будову, але різний характер рухів. Джгутикам властивий гвинтоподібний рух, а війкам – коливальний.

 

Вакуолі

Розрізняють травні та скоротливі вакуолі. Скоротливі вакуолі зазвичай властиві прісноводним найпростішим, вони видаляють із клітини надлишок води, а травні забезпечують перетравлення харчових часток, які захоплюються клітинами найпростіших.

 

Різноманітність найпростіших

Найпростіші

Особливості будови

Життєдіяльність

Амеба протей

Одноклітинний організм з непостійною формою тіла, що пересувається з допомогою псевдоподій. Має відносно великі розміри (0.2 – 0.5 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі.

Живе у водоймах із стоячою водою й мулистим дном на поверхні дна. У разі пересихання водойми інцистуєтьси.

Евглена зелена

Одноклітинний організм із постійною формою тіла, що пересувається за допомогою джгутика. Має невеликі розміри (0,05 – 0,06 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі. У цитоплазмі є хроматофори, що здійснюють фотосинтез

Живе у водоймах із стоячою водою і мулистим дном в товщі води. У разі пересихання водойми інцистується. Для неї характерний змішаний тип живлення. На світлі вона живиться з допомогою фотосинтезу, а в темряві – гетеротрофно, поглинаючи крізь мембрану клітини розчинені органічні речовини.

Інфузорія туфелька

Одноклітинний організм із постійною формою тіла, схожою на туфельку, що пересувається за допомогою війок. Має середні розміри (0,18 – 0, 31 мм). У клітині є скорочувальні вакуолі, клітинний рот і два ядра (вегетативне й генеративне).

Живе у водоймах із стоячою водою і мулистим дном.

Форамініфери

Одноклітинні організми, що мають захисну черепашку. У клітині немає скорочувальних вакуолею. Черепашка має численні пори й широкий отвір – устя. Пересування й живлення здійснюється за допомогою псевдоподій. У клітинах може бути по кілька ядер.

Живуть у морях і океанах. Типові представники бентосу. Життєвий цикл зазвичай протікає із чергуванням статевого і нестатевого розмноження (після низки поділів особина утворює дрібні статеві клітини, що зливаються попарно).

 

Радіолярії (променевими)

Одноклітинні організми, що мають внутрішньоклітинний мінеральний скелет складної будови. У клітині немає скоротливих вакуолею. Пересування й живлення відбувається за допомогою тонких псевдоподій.

Живуть у морях і океанах. Типові представники планктонів. У їхній цитоплазмі часто живуть водорості, які є симбіонтами променевиків.

Вольвокс

Колоніальний організм, клітини якого мають постійну форму тіла, що пересувається з допомогою джгутиків. Має відносно великі розміри (до 2мм).У клітинах є скорочувальні вакуолі. У цитоплазмі є хроматофори, що здійснюють фотосинтез.

Живе у водоймах зі стоячою водою й мулистим дном у товщі води.

 

D:\FAKSY\8_Биология\_1.gif

D:\FAKSY\8_Биология\1.gif

Будова амеби: 1-скоролива вакуоля; 2-травні вакуолі; 3-псевдоподії; 4-ядро.

 

Схема живлення амеби: утворення і рух травної вакуолі

D:\FAKSY\8_Биология\_2.gif

D:\FAKSY\8_Биология\2.gif

Евглена зелена (а) та схема її будови (б): 1-джгутик; 2-хлоропласти; 3-ядро; 4-скоротлива вакуоля; 5-глотка; 6-світлочутливе вічко.

 

D:\FAKSY\8_Биология\_3.gif

D:\FAKSY\8_Биология\3.gif

Інфузорія туфелька (а), схема її будови (б): 1-скоротлива вакуоля; 2-травні вакуолі; 3-війки; 4-ядра; 5-порошиця; 6-навколоротова воронка; 7-клітинний рот

 

А які спільні і відмінні риси амеби, інфузорії і евглени? Давайте з'ясуємо це, розглянувши діаграму "Спільні і відмінні риси амеби, інфузорії і евглени"


В системі: гості - (1); користувачі - (0)