Отримання знань

дистанційна підтримка освіти школярів


Урок підготувала вчитель біології СЗОШ №18
Лазарєва
 Світлана Степанівна

Лист як орган фотосинтезу

«Дайте найкращому куховару скільки завгодно свіжого повітря, скільки завгодно сонячного світла й  річку чистої води та попрохайте, щоб з усього цього він приготував  вам цукор, крохмаль, жири та зерно – він вирішить, що ви насміхаєтесь з нього . Але те, що людині здається надзвичайно фантастичним ,безперешкодно здійснюється в зелених рослинах"

К. А. Тімірязєв

Видатний російський учений Климент Аркадійович Тімірязєв не перший, хто зацікавився роллю зеленого листа. Але він першим узагальнив усі дані про фотосинтез, які були відомі науці та сформулював наукове поняття цього процесу. Фотосинтезом називається складний процес створення органічної речовини (крохмалю) в листку під дією сонячного променя за наявністю хлорофілу та вуглекислого газу і води . Хлорофіл – це особливий зелений пігмент,який міститься в хлоропластах ( зелених пластидах листка). Крохмаль – складна речовина,  і складається він з цукру. Крохмаль можна порівняти з намистом,  а цукор – намистинками.  Коли з цукру утворюється крохмаль – намисто збирається з намистинок.

Отже,  з грунту в лист надходить вода та розчинені в ній мінеральні солі. На лист потрапляє світло. З повітря  в лист надходить вуглекислий газ. У хлорофілових зернах під впливом сонячного газу утворюється крохмаль,  а в повітря виділяється кисень.

За визначенням К. А. Тімірязєва зерно хлорофілу – вихідна точка всього того, що ми розуміємо під словом «життя».

До цих слів важко щось додати. Проте глянемо на хлорофіл з дещо іншого боку. Промінь Сонця, що впав на хлорофілове зерно, гасне для нас назавжди. Він може нагріти повітря або випаровувати трохи води, зумовити вітер або дощ, але ця робота розсіється в світовому просторі. Лише той промінь, який упав на зелений листок рослини,не пропадає, не зникає безслідно в космосі. Він перетворюється в хімічні зв’язки високоенергетичних органічних сполук і в цьому законсервованому стані можуть зберігатися мільйони років. До речі, ці корисні копалини такі, як вугілля,  нафта, газ , торф утворилися з рослин мільйони років тому.

Продукція органічної речовини на земній кулі,  таким чином ,залежить від кількості хлорофілу на одиницю площі суходолу або моря. У  результаті щорічно утворюється близько 250 млрд. т органічних речовин!

Усі   гриби, тварини і, зокрема, люди – «нахлібники» дивовижної зеленої кухні. Вона годує всіх. Хижаки поїдають травоїдних тварин ,а тварини живляться рослинами. І всі живуть за рахунок їжі, яку приготували зелені рослини. Не менше значення має виділення кисню рослинами під час фотосинтезу. Коли зявилися перші зелені рослини  в атмосфері Землі ще не було кисню. Він накопичився в результаті їхньої діяльності і з часом став дуже поширеним газом на Землі.

Таким чином, зелений листок завдяки процесу фотосинтезу – це основа життя на Землі.         

Задача 1. У процесі фотосинтезу сільськогосподарські рослини за звичайних умов на площі 1 га засвоюють протягом доби 150 кг вуглекислого,  а зависоких врожаїв – ще більше. Наприклад ,цукровий буряк засвоює в середньому 500 кг вуглекислого газу. Скільки вуглекислого газу (у тонах) засвоїть цукровий буряк протягом місяця , якщо його площа  становить 155 га ?

Примітка. Місяць триває 30 днів.

Ввідеть у комірку лише число.

Задача 2. Людина в середньому протягом доби вживає 450 г кисню та видихає 800 г вуглекислого газу.

а) Яка кількість кисню (у кг) протягом доби потрібна жителям нашого міста? (100 тис. чоловік). Введіть лише число.

б) Яку кількість вуглекислого газу (у кг) вони при цьому видихають? Введіть лише число.

в) Скільки гектарів лісу «працює» на жителів міста, якщо 1 га лісу поглинає ту саму кількість вуглекислого газу скільки видихає 200 чоловік? Введіть лише число.

Тест 1. Роздивіться схематичний  запис  процесів. Який з них відбиває процес фотосинтезу?

а) Вуглекислий газ + вода + енергія світла → вуглевод + кисень

б) Кисень + вода + енергія світла → вуглекислий газ + вуглевод

в) Вуглекислий газ + вода +  енергія світла → вуглевод + кисень + енергія

г) Вуглекислий газ + вуглевод + енергія світла → кисень + вода + енергія

а)
б)
в)
г)

В системі: гості - (1); користувачі - (0)