Що таке чат?
Чат відносять до відкритих груп спілкування в Інтернеті, де ви можете розмовляти з іншими користувачами в режимі реального часу, використовуючи нік (псевдонім). Чат-групи або чат-кімнати часто називають відповідно до теми або вікової групи учасників. У спілкуванні можуть брати участь багато користувачів; можливі також приватні розмови між двома користувачами. Спілкуванню в чаті характерні своя мова, етикет і культура. Батькам слід знати про чат-протоколи. Бажано, щоб вони дізналися про них за допомогою дітей.
Що таке IRC?
За допомогою IRC (трансляція чатів в Інтернеті) можна вести розмову в Інтернеті в режимі реального часу. При цьому пропонується широкий вибір варіантів, що відрізняються від простої розмови в чаті. Для зв'язку з каналами (групами або кімнатами спілкування) необхідно мати спеціальну програму (IRC-клієнт). IRC дозволяє вести розмову кількома «каналами» одночасно, а також приватно між двома особами. Правила безпечного використання для IRC і чат-кімнат однакові. Якщо ви хочете дізнатися більше про IRC, відвідайте http://www.neora.ru.
Як безпечно спілкуватися в чаті (інструкції)
Діти, які користуються чатом, повинні знати, як робити це безпечно. Під час спілкування в чаті необхідно дотримуватися таких правил:
- Тримайте особисту інформацію захищеною/в таємниці.
- Інформуйте адміністратора чата, якщо ви стикнулися або побачили ображання/притискання.
- Якщо ви почуваєте себе некомфортно, залиште чат-кімнату.
- Скажіть своїм батькам, якщо ви почуваєте себе незручно на будь-якій стадії спілкування.
- Будьте уважними до інших людей, коли спілкуєтеся у чаті, не відповідайте на непристойну лексику або пропозиції непристойного характеру.
Що таке безпечне спілкування в чаті?
Наскільки безпечним і цікавим буде спілкування в чаті великою мірою залежить від того, з якою особою воно проводиться. Безпечність чат-кімнати, яку використовує ваша дитина, можна визначити за допомогою відповідей на три запитання:
- Чи призначена чат-кімната для дітей?
У чат-кімнатах, призначених для дітей, ймовірність обговорення непідходящих тем або невідповідного контакту є нижчою.
- Чи модерується чат-кімната?
Інколи чат-кімнати мають добровільних модераторів, які слідкують за невідповідним спілкуванням і забороняють доступ до чат-кімнати образникам та людям, які створюють неприємності. Якщо нагляд не здійснюється, то чат-кімната повинна принаймні містити кнопку для зв'язку з адміністратором. Модеровані чат-кімнати кращі для дітей. Безпека також підвищується, якщо діалоги зберігаються.
- Чи можливе блокування учасників?
Блокування — це коли повідомлення від певної особи не дозволяється розміщувати у чат-кімнаті. Коли особа блокується, її повідомлення більше не з'являються на екрані.
Приватне спілкування
Познайомившись в онлайновій групі спілкування з новою людиною, ви можете захотіти перейти від публічного спілкування до більш приватної розмови один-на-один. Зокрема, в чат-кімнаті ви можете розпочати спілкування у публічній кімнаті, а потім перейти до обміну миттєвими повідомленнями або електронною поштою. У разі використання цих засобів також можна захистити особисту інформацію, застосувавши псевдонім (наприклад, псевдонім01@hotmail.com). Таку адресу бажано надавати також із тих міркувань, що новий контакт може виявляється особою, з якою ви потім захочете припинити спілкування. Дітям не рекомендується вступати в онлайнове спілкування з людьми, з якими вони не знайомі в реальному світі.
Зустрічі з онлайновими знайомими
Познайомившись з новою особою в онлайні, ваша дитина може захотіти зустрітися з нею особисто. Навіть якщо онлайнова дружба триває вже деякий час, слід дуже обережно відноситись до таких зустрічей. Хоча більшість із них є цікавими та безпечними, на жаль, інколи це призводить до поганих наслідків. На щастя, випадки зловживань такого роду в Україні трапляються дуже рідко . Якщо зустріч заплановано, необхідно, щоб дитину супроводжував хтось із батьків чи другом або дорослий, що заслуговує на довіру. Крім того, зустріч має відбуватися у людному місці в світлий період доби. Загалом необхідно заздалегідь обговорити з дитиною умови зустрічей з онлайновими знайомими.